Powstaje pierwsza stacja kosmiczna ze sztuczną grawitacją. Oto, co wiemy na jej temat

Przedstawiciele Vast ogłosili, że firma ta ma zamiar produkować stacje kosmiczne ze sztuczną grawitacją. Powinno to stanowić istotny krok w eksploracji kosmosu.
Powstaje pierwsza stacja kosmiczna ze sztuczną grawitacją. Oto, co wiemy na jej temat

W skład zespołu zaangażowanego w to przedsięwzięcie wchodzi były wiceprezes SpaceX, Hans Koenigsmann. Długofalowym celem firmy jest stworzenie ludziom możliwości, dzięki którym będą oni w stanie zarówno żyć, jak i pracować w przestrzeni kosmicznej. Mówi się wręcz o milionach ludzi żyjących w Układzie Słonecznym, ale poza granicami Ziemi.

Czytaj też: Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wykryje życie pozaziemskie? Są na to szanse

Układ Słoneczny ma niesamowitą ilość zasobów. Gdybyśmy mieli dostęp do tych zasobów, cywilizacja mogłaby się rozwijać i kwitnąć, chroniąc naszą planetę. Gdy duże populacje ludzi będą mogły żyć w kosmosie, będziemy mogli stworzyć przemysł i infrastrukturę potrzebną do uzyskania dostępu do tych zasobów na dużą skalę. […] Zawsze wierzyłem w wykorzystanie technologii do zmniejszenia nieefektywności i poprawy kondycji ludzkiej.wyjaśnia Jed McCaleb, jeden z ekspertów zaangażowanych w prace

Jeśli chodzi o samą stację, to ma ona mieć ponad 100 metrów długości i pomieścić ponad 40 osób. McCaleb, którego majątek opiewa na 2,5 miliarda dolarów, początkowo planuje samodzielnie finansować prace prowadzone w ramach projektu Vast. W przyszłości w grę mogą wchodzić natomiast środki pochodzące z zewnątrz, od osób prywatnych bądź agencji kosmicznych.

Stacja od Vast ma zapewniać warunki grawitacyjne podobne do ziemskich

Obecnie firma ma około 20 pracowników, a jednym z wyzwań będzie zatrudnienie inżynierów, którzy będą mogli doprowadzić do powstania przełomowej stacji. Jako że długoterminowe skutki zdrowotne związane z przebywaniem w środowisku mikrograwitacji mogą być poważne, Vast skupia się na stworzeniu dużej wirującej struktury, która wygeneruje przyciąganie podobne do ziemskiej grawitacji.

Czytaj też: Nowa stacja kosmiczna Rosji ROSS zaprezentowana, a jej plan wniesienia znamy doskonale

W ostatecznej formie taka stacja kosmiczna miałaby pełnić funkcje podobne do słynnej ISS. Mowa również o miejscu, w którym astronauci z sektora krajowego i prywatnego mogliby prowadzić testy różnego rodzaju technologii. Co ciekawe, przedstawiciele Vast mówią nie tylko o orbitowaniu wokół Ziemi i Księżyca, ale również Marsa. Wśród trudności stojących na drodze do sukcesu z pewnością stanie konieczność kontrolowania pędu oraz dokowania do modułu wirującego i prowadzenia komunikacji.