Za paczkę w DPD od listopada zapłacisz więcej. Dojdzie opłata energetyczna

Niby człowiek wiedział, a jednak trochę się łudził – chciałoby się powiedzieć jak na słynnym memie. Rosnące koszty praktycznie wszystkiego dookoła muszą odbijać się na działalności wielu biznesów, w tym również firm kurierskich. Dlatego DPD Polska wprowadza od listopada tzw. opłatę energetyczną, która będzie doliczana do kosztów obsługi paczek.
Za paczkę w DPD od listopada zapłacisz więcej. Dojdzie opłata energetyczna

W komunikacie adresowanym do swoich kontrahentów DPD Polska tłumaczy, że do takiego posunięcia firma została zmuszona złożoną sytuacją na rynku energii. Dodatkowa opłata energetyczna będzie obowiązywać od 1 listopada 2022 roku. Jej wysokość ma być aktualizowana raz w miesiącu na stronie internetowej DPD.

Dlaczego opłata nie będzie mieć stałej wysokości? Ponieważ ma bazować na realnie ponoszonych przez spółkę kosztach zaopatrzenia w energię elektryczną oraz gaz, a te jak wiadomo, są dalekie od stabilizacji. DPD Polska zapewnia, że decyzja podyktowana jest koniecznością zachowania najwyższego poziomu jakości świadczonych usług.

Wysokość opłaty energetycznej nie została na razie ujawniona. Przypuszczalnie pojawi się po 17 października nowych zapisach Szczegółowych Warunków Świadczenia Usług

Niestety wspomniana dodatkowa opłata będzie naliczana bez wyjątku dla każdej paczki obsługiwanej przez DPD Polska. Ceny usług podstawowych i dodatkowych określone w cennikach mają pozostać bez zmian. Jestem ciekaw czy będzie to jedyna firma kurierska, która zdecyduje się na taki krok.

Czytaj też: InPost zamierza wejść w płatności odroczone. To nie jedyna nowość jaką szykuje spółka

Jak podaje Urząd Komunikacji Elektronicznej, od początku pandemii na polskim rynku kurierskim trwa prawdziwy niezakłócony boom. W 2021 roku codzienna ilość dostarczanych w Polsce przesyłek przez kurierów przekroczyła dwa miliony. Jednak nawet przy dużej skali działania trudno jest obecnie osiągnąć operatorom kurierskim wysoką rentowność.