Apple oficjalnie potwierdza datę premiery stabilnej wersji iPadOS 16

W tym roku Apple zerwało z tradycją i rozdzieliło premierę iOS 16 oraz iPadOS 16. Wcześniej nowe wersje systemów operacyjnych były prezentowane w tym samym czasie, wraz z debiutem nowej generacji iPhone’ów. Te, jak wiemy, weszły na rynek już w zeszłym miesiącu, a nam przyszło długo czekać na to, by w końcu poznać datę premiery iPadOS 16.
Apple oficjalnie potwierdza datę premiery stabilnej wersji iPadOS 16

iPadOS 16 (a właściwie iPadOS 16.1) pojawi się już za kilka dni

Wczoraj Apple zaprezentowało nowe iPady, które dostępne sa już w przedsprzedaży, choć na sklepowe półki zawitają dopiero za tydzień. W tym roku premiera tabletów została oddzielona od premiery iPhone’ów, choć powodów takiej zmiany nie znamy, to zahaczyła ona również o oprogramowanie. O ile iOS 16 już hula na iPhone’ach, o tyle posiadacze iPadów na aktualizację dalej czekają. Na szczęście — już niedługo.

Czytaj też: Google ograniczy 4K tylko dla użytkowników YouTube Premium? Mamy odpowiedź!

Apple ogłosiło bowiem, że już 24 października odbędzie się oficjalna premiera stabilnej wersji iPadOS 16, co oznacza, że nowe iPady trafią do sprzedaży już z nowym systemem. Tutaj warto również wspomnieć, że dokładnie będzie to iPadOS 16.1, co firma zapowiedziała już jakiś czas temu. W tym samym czasie ma bowiem pojawić się również pierwsza aktualizacja dla iOS 16, więc najprawdopodobniej chodzi o to, by oba systemy były zsynchronizowane.

A jakie nowości zostaną wprowadzone do systemu? Jak podkreśla Apple, są to m.in. nowe funkcje wspierające produktywność i pracę w grupie, by iPad dawał użytkownikom jeszcze większe możliwości. Do Wiadomości dodano narzędzia, które pozwalają użytkownikom edytować i cofać wysłane przed chwilą wiadomości, odzyskiwać te niedawno usunięte i oznaczać konwersacje jako nieprzeczytane, tak by wrócić do nich później. Ponadto w Wiadomościach pojawiły się nowe opcje współpracy, dzięki którym można szybciej i łatwiej zacząć projekt zespołowy, a potem nim zarządzać.

Czytaj też: Jak dużo ulepszeń dostanie Galaxy S23? Samsung ma podejść do tematu na spokojnie

Na iPadach pojawi się też nowa zaawansowana apka Freeform, która pomaga działać produktywniej. Dzięki niej użytkownicy będą mogli w jednym miejscu przeglądać i udostępniać treści, a także wspólnie nad nimi pracować dzięki pełnej obsłudze Apple Pencil i elastycznym obszarom roboczym. Kolejnymi ulepszeniami będą udostępnianie grup kart w Safari, planowanie wysyłania maili w aplikacji Mail czy aplikacja Pogoda – zoptymalizowana tak, by wykorzystać wszystkie możliwości wyświetlacza.