Czy Microsoft w aplikacji do czyszczenia systemu zaszył reklamę przeglądarki Edge?

Microsoft bardzo chce, abyśmy wszyscy korzystali z przeglądarki Edge. Do tego stopnia, że koncern powiązał tę chęć z optymalizacją komputera w nowej aplikacji. Microsoft PC Manager robi to, co zawsze powinno robić tego typu narzędzie, ale wyświetla również dodatkowy monit o ustawienie przeglądarki Edge jako domyślnej.
Microsoft Edge
Microsoft Edge

Microsoft PC Manager to nowa aplikacja, która obecnie jest jeszcze w fazie testów. Jeden z użytkowników biorący udział w programie publicznej bety trafił na nią i postanowił podzielić się znaleziskiem na Twitterze. Narzędzie pozwala sprawdzić aplikacje startowe, pobrać brakujące aktualizacje czy uruchomić czyszczenie dysku.

Niepokój wzbudziła jednak seria monitów o zresetowanie domyślnej przeglądarki do Edge zauważona w programie Microsoft PC Manager. Jeden z nich alarmuje o potencjalnych problemach i zawiera pole wyboru, z Edge jako domyślną przeglądarką. Nieznający się na niuansach użytkownik z pewnością zrobi co mu się zaleca.

W systemie Windows 10 lub Windows 11 wyskakujące okienka na pulpicie przypominają o korzystaniu z przeglądarki Edge, stąd podejrzenie o podobne praktyki

Nie zrozumcie mnie źle. Microsoft Edge to jedna z najlepszych przeglądarek obecnie dostępnych na rynku i szczególnie dobrze sprawdza się podczas grania w chmurze. Jednak taki produkt powinien bronić się sam, a nie zniechęcać do siebie nachalnym marketingiem. Mamy nadzieję, że ostateczna wersja aplikacji Microsoft PC Manager zostanie poprawiona.

Czytaj też: Microsoft porzuci standardy bezpieczeństwa w przeglądarkach. Czy jest się czego bać?

O przywiązaniu koncernu Microsoft do kwestii bezpieczeństwa świadczy niedawna deklaracja o porzuceniu niszowych standardów z dawnej ery. Chodzi o wyłączenie protokołów TLS 1.0 i 1.1 (Transport Layer Security) w Internet Explorerze oraz silnika EdgeHTML dla Microsoft Edge. Decyzja firmy nie wpływa negatywnie na poziom ochrony użytkowników Windows 11.