Biodegradowalne mikroroboty do zastosowań medycznych. Już umiemy wytwarzać je 10 000 razy szybciej

Już wkrótce biodegradowalne mikroroboty mogą naprawiać nas od środka. Naukowcom udało się opracować nową metodę ich produkcji.
Czy w przyszłości roboty będą naprawiać nas od środka? /Fot. Pixabay

Czy w przyszłości roboty będą naprawiać nas od środka? /Fot. Pixabay

Uczeni już od dawna marzą o tworzeniu medycznych mikrorobotów, których celem jest minimalnie inwazyjne działanie lecznicze. Najpopularniejszą obecnie metodą jest polimeryzacja dwufotonowa, która wyzwala polimeryzację w żywicy syntetycznej przy pomocy laserów. Cechuje ją dokładność rzędu nanometrów, ale stworzenie jednego mikrorobota jest powolne. Dodatkowo, podczas procesu polimeryzacji dwufotonowej, nanocząstki magnetyczne znajdujące się w robocie mogą blokować drogę światła. W przypadku wykorzystania wysoko skoncentrowanych nanocząstek magnetycznych, wynik procesu może nie być jednolity.

Jak ulepszyć mikroroboty?

Zespół badawczy prof. Hongsoo Choi z ETH Zurich opracował metodę tworzenia mikrorobotów z prędkością 100 na minutę poprzez przepływ mieszaniny nanocząstek magnetycznych i biodegradowalnego metakrylanu żelatyny, który może być utwardzony przez światło. W porównaniu z istniejącym podejściem polimeryzacji dwufotonowej, pozwala to stworzyć mikroroboty ponad 10 000 razy szybciej.

24-godzinny proces przyczepiania się komórek macierzystych do powierzchni mikrorobota (góra) oraz wyniki barwienia komórek w celu identyfikacji komórek przyczepionych do powierzchni mikrorobota (dół)

Były one hodowane z ludzkimi komórkami macierzystymi pobranymi z nosa, dzięki czemu mogły je przenosić. Robot porusza się, ponieważ nanocząstki magnetyczne wewnątrz robota reagują na zewnętrzne pole magnetyczne i mogą być przesuwane do pożądanej pozycji. Naukowcy potwierdzili eksperymentalnie, że mikrorobot może dotrzeć do punktu docelowego, przechodząc przez mikrokanał w kształcie labiryntu. Oceniono także, że mikrorobot rozpuszcza się po 6 godzinach inkubacji – jest więc w pełni biodegradowalny. Komórki macierzyste dostarczone przez mikrorobota wykazywały normalne właściwości elektryczne i fizjologiczne.

Spodziewamy się, że technologie opracowane dzięki temu badaniu, takie jak masowa produkcja mikrorobotów, precyzyjne działanie za pomocą pól elektromagnetycznych oraz dostarczanie i różnicowanie komórek macierzystych, w przyszłości radykalnie zwiększą efektywność ukierunkowanej terapii precyzyjnej.Prof. Hongsoo Choi

Badania przeprowadzone przez uczonych z ETH Zurich mogą otwierać nowe drzwi do wykorzystania technologii robotycznych w medycynie. Szczegóły opisano w czasopiśmie Small.