Nanorurki milion razy razy cieńsze od ludzkiego włosa. Gdzie można ich użyć?

Naukowcy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa opracowali metodę, dzięki której powstają niezwykle cienkie nanorurki wolne od nawet najmniejszych wycieków.
Nanorurki milion razy razy cieńsze od ludzkiego włosa. Gdzie można ich użyć?

Projekt został opisany na łamach Science Advances, a całe rozwiązanie może być szczególnie przydatne na przykład w zakresie dostarczania leków w bardzo precyzyjny sposób. Jak wyjaśniają badacze zaangażowani w to przedsięwzięcie, możliwe jest zbudowanie nanorurek, które nie przeciekają i to przy użyciu stosunkowo łatwej techniki. Ta polega na mieszaniu cząsteczek w roztworze, który ostatecznie formuje kształt pożądany dla danego zastosowania.

Czytaj też: Jak czerpać energię elektryczną z morskich fal? Odpowiedzią są nanogeneratory

Jak dodaje jedna z autorek, Rebecca Schulman, w tym przypadku powstałe rurki mogą być podłączone do różnych punktów, tworząc coś w rodzaju hydrauliki. Wspomniane rurki były mikroskopijne zarówno pod względem długości jak i średnicy. Ten pierwszy parametr wynosił kilka mikronów, podczas gry drugi – siedem nanometrów.

Nanorurki powstają z udziałem nici DNA, które są wplecione pomiędzy różne podwójne helisy. Ich struktury zawierają małe szczeliny, lecz są przy tym na tyle małe, że naukowcy musieli się nieco nagłowić, chcąc sprawdzić ich podatność na ewentualne przeciekanie. Aby tego dokonać, zatkali jeden z końców nanorurki, by później wprowadzić do niej roztwór fluorescencyjnych cząsteczek. Dzięki temu możliwe było obserwowanie potencjalnych wycieków.

Opracowane w ten sposób nanorurki mogą posłużyć do precyzyjnego transportu leków

Wykonując pomiary kształtu rurek, a także analizując sposób łączenia się cząsteczek i tempo przepływu roztworu fluorescencyjnego, autorzy badań byli w stanie potwierdzić, że nanorurki o średnicy milion razy mniejszej od ludzkiego włosa mogą transportować wybrane cząsteczki. Mogli nawet wpływać na zatrzymanie tego przepływu za pomocą innej struktury DNA.

Czytaj też: Jest cieńszy niż włos i może wykryć zmiany w mózgu. Stworzono niesamowity implant

Poza bardzo precyzyjnym dostarczaniem leków nanorurki mogłyby też być wykorzystane na kilka innych sposobów. W grę wchodzi między innymi badanie oddziaływań między neuronami. Poza tym badacze chcieliby też użyć ich do poznawania szeregu chorób (na przykład raka) oraz funkcji pełnionych przez ponad 200 różnych typów komórek występujących w ludzkim organizmie.