Najpotężniejsza karta graficzna w naszych rękach. Testy GeForce RTX 4090 już ruszyły

Możemy dumnie poinformować, że testy GeForce RTX 4090 w naszej redakcji już ruszyły. Pod naszą lupą znalazł się GeForce RTX 4090 ROG Strix Gaming OC, na temat którego przygotowujemy już test. Poczekacie na niego jeszcze tydzień, bo dopiero 12 października o godzinie 15:00 zostanie zniesione oficjalne embargo na publikacje tego typu. Wtedy też nastąpi jej premiera, ale co ciekawe, dzień wcześniej zadebiutować będą mogły testy wersji Founders Edition.
Najpotężniejsza karta graficzna w naszych rękach, Testy GeForce RTX 4090
Najpotężniejsza karta graficzna w naszych rękach, Testy GeForce RTX 4090

Testy GeForce RTX 4090 ruszyły. To najpotężniejsza karta graficzna

GeForce RTX 4090 to flagowa karta graficzna nowej generacji od NVIDIA. Jej wydajność będzie rekordowa nie tylko w benchmarkach, ale też w grach, dzięki nowemu procesorowi graficznemu AD102-300-A1 o wielkości rzędu 608 mm kwadratowych, którego produkcją zajmuje się TSMC, wykorzystując do tego 4-nm proces technologiczny. Ten dzierży 76,3 milionów tranzystorów i 16384 rdzeni CUDA, które współpracują z 24 GB pamięci GDDR6 o taktowaniu 21,2 GHz.

Czytaj też: Tak proton porusza się w wodzie. Rozwiązanie zagadki przyszło po ponad 200 latach

W wariancie zaproponowanym przez ASUSa model ten jest… wielki, a przede wszystkim “gruby” i dzierży przy tym trzy wentylatory rozpraszające ciepło przejmowane przez radiator, które nadal działają w trybie przeciwstawnym. Trudno też nie zauważyć nowego złącza zasilania 12VHPWR w postaci 16-pinowego styku, który czerpie energię z czterech 8-pinowych tradycyjnych złączy, dzięki adapterowi. Podobnie jak wersje FE i tutaj możemy pożegnać się ze złączem NVLink i przyjąć bogaty zestaw wyjść z trzema DisplayPortami i dwoma HDMI.