Najlepszy darmowy program do montowania filmów stał się jeszcze lepszy. Zobacz, co nowego w DaVinci Resolve 18.1

DaVinci Resolve to program bardzo popularny wśród twórców wideo. Przyczyną tego jest zarówno ogrom możliwości, jak i dostępność do prywatnego użytku całkowicie darmowej wersji, która wciąż należy do najpotężniejszych narzędzi tego typu. Najnowsza aktualizacja DaVinci Resolve 18.1 przeznaczona jest głównie dla twórców mediów społecznościowych.
Najlepszy darmowy program do montowania filmów stał się jeszcze lepszy. Zobacz, co nowego w DaVinci Resolve 18.1

Materiały przeznaczone do publikacji na TikToku, Snapchacie, Instagram TV czy Faceboook shorts mają własne, specyficzne wymagania. DaVinci Resolve 18.1 zawiera zestaw narzędzi przygotowany z myślą o ułatwieniu i przyspieszeniu pracy twórców publikujących w tych miejscach.

Co nowego w DaVinci Resolve 18.1?

Pośród wielu nowości uwagę zwraca przede wszystkim przygotowanie wielu presetów, zoptymalizowanych pod kątem publikacji w mediach społecznościowych. Predefiniowane kwadratowe i pionowe ustawienia rozdzielczości ułatwiają szybkie rozpoczęcie projektu dopasowanego do potrzeb, bez konieczności każdorazowego ręcznego przygotowywania.

DaVinci Resolve 18.1

Nowością jest też DaVinci Neural Engine, dzięki któremu za pomocą algorytmów SI wyrównamy ścieżkę głosową w nagraniach i wyciszymy zbędne dźwięki tła, bez konieczności pracochłonnej regulacji poziomów na krzywych wzmocnienia. Dostępne jest także inteligentne kadrowanie, dzięki któremu można w sposób prosty przygotować materiał kadrowany pionowi ze źródłowego 16:9.

DaVinci Resolve 18.1

DaVinci Resolve 18.1 przystosowany został do pracy w chmurze Blackmagic Cloud i jednoczesnej pracy online wielu montażystów z tym samym materiałem w koszu, dzięki automatycznemu blokowaniu aktualnie edytowanej osi czasu bez blokowania pozostałych. Magiczne maski pozwalają na szybką selekcję i przetwarzanie obiektów, detekcja głębi pozwala wyodrębnić lepiej pierwszy plan. Ciekawostką jest też możliwość odtwarzania dźwięku 7.1.4 Dolby Atmos za pomocą słuchawek dla lepszej oceny efektów.

DaVinci Resolve 18.1

Lista nowości jest oczywiście znacznie dłuższa i warto zapoznać się z nią na stronie produktowej DaVinci Resolve. Jest to niewątpliwie w tej chwili najlepszy darmowy program do montowania filmów. Komercyjna, bardziej rozbudowana wersja Studio dla najbardziej wymagających użytkowników dostępna jest natomiast w bardzo rozsądnej cenie 1529 zł – bez subskrypcji, płacisz i masz.

DaVinci Resolve 18.1

Potęga DaVinci

DaVinci Resolve jest narzędziem wieloplatformowym – współpracuje z systemami PC z Windows oraz z komputerami Apple – zarówno z procesorami Intela jak i Apple Silicon, potrafi też skorzystać z wbudowanego w procesory Apple Neural Engine. Oprogramowanie Blackmagic obsługuje monitory szerokogamutowe i HDR, bez problemu poradzi sobie też z rozdzielczością 8K (w płatnej wersji Studio). Dla użytkowników profesjonalnych producent udostępnia też ogromny wybór urządzeń, konsolet etc, ułatwiających i przyspieszających obsługę programu, jednak DaVinci Resolve swą dobrą sławę zawdzięcza przede wszystkim dostępnej dla każdego wersji bezpłatnej.