Spaliła ci się karta graficzna za 12 tys. zł? Ekspert na to: źle wciskasz kable

Nvidia milczy, a technologiczny półświatek próbuje ustrzec nabywców przed potencjalną stratą nowo nabytej karty graficznej za krocie. Najnowsze informacje na temat tego, jak uchronić się przed spaleniem karty za kilkanaście tysięcy złotych, dotykają bezpośrednio samego złącza zasilania.
test Test MSI GeForce RTX 4090 Suprim X, recenzja Test MSI GeForce RTX 4090 Suprim X, opinia Test MSI GeForce RTX 4090 Suprim X
test Test MSI GeForce RTX 4090 Suprim X, recenzja Test MSI GeForce RTX 4090 Suprim X, opinia Test MSI GeForce RTX 4090 Suprim X

Afera przewodowa wokół RTX 4090 trwa w najlepsze, a Nvidia ciągle milczy

Głos w tej sprawie zabrała zarówno organizacja stojąca za standardem PCI Express, czyli PCI-SIG, jak również ekspert do spraw zasilaczy firmy Corsair. Dla przypomnienia, GeForce RTX 4090 dręczy problem zasilania. Jeśli obudowa lub sposób poprowadzenia przewodu zasilającego sprawia, że ten jest fizycznie wygięty i nieco “wypina” się ze złącza, to z marszu sprawia, że kontakt między stykami jest naruszony. W efekcie obciążenie energetyczne poszczególnych pinów jest nierównomierne (jedne dostarczają więcej mocy, niż powinny, a część wręcz przeciwnie), a to prowadzi do gromadzenia się temperatury i w efekcie awarii (spalonego złącza).

Czytaj też: Jeszcze trochę i relacje będą wyświetlać nawet lodówki. Signal kopiuje Instagrama

Mimo ogromnego problemu, Nvidia nadal nie wzięła w tej sprawie głosu, a organizacja PCI-SIG w tajemnicy zajmuje się przeprojektowaniem złącza zasilania 12VHPWR. Z przecieków wiemy, że specjaliści widzą rozwiązanie niektórych problemów 12VHPWR poprzez poszerzenie sekcji styków sygnałowych i tym samym poprawienie siły, z jaką trzymają się portu. Pozornie może to nie mieć sensu, ale jako że problemem tego złącza jest fakt, że zbyt łatwo wypina się z karty graficznej, to tego typu zmiana z pewnością nieco pomoże. Oficjalnie jednak nie wiadomo, czy w ogóle zostanie przedstawiona światu i finalnie trafi na rynek.

Czytaj też: Nowoczesne wnętrze w klasycznej formie. Czarny Nikon Z fc celuje prosto w serca fanów analogowej fotografii.

Tym, co jest w 100% pewne, jest fakt, że RTX 4090 nie powinien wchodzić na rynek z tego typu problemami. Ekspert firmy Corsair twierdzi, że to, czy dany egzemplarz ulegnie uszkodzeniu, można łatwo sprawdzić. Po wpięciu i ułożeniu przewodu 12VHPWR wystarczy jedynie spojrzeć na to, czy istnieje jakakolwiek luka między nim, a portem, jak na załączonych wyżej zdjęciach. Jeśli luka występuje – należy ją zamknąć. Jeśli nie – teoretycznie można spać spokojnie.