Wyrzucasz fusy po kawie? Popełniasz błąd. Już wiemy, na jakie paliwo można je przetworzyć

Do czego mogą się przydać fusy po kawie? Do odświeżenia powietrza, jako nawóz do ziemi, środek do ścierania tłuszczu, a nawet jako maseczka na twarz. Teraz również mogą zostać wykorzystane jako „pożywienie” dla alg, które przetwarza się na biopaliwo.
Wyrzucasz fusy po kawie? Popełniasz błąd. Już wiemy, na jakie paliwo można je przetworzyć

Na łamach czasopisma naukowego Renewable and Sustainable Energy Reviews pojawiły się wyniki badań międzynarodowego zespołu naukowców, którzy sprawdzali, czy i jak fusy po kawie mogą przyczynić się lepszego wzrostu mikroalg hodowanych na biopaliwo.

Czytaj też: Latte nie ze Starbucksa, a z laboratorium? Ta kawa może zrewolucjonizować rynek

Mikroalgi, które wykorzystuje się później w produkcji biopaliwa, są zazwyczaj hodowane na piance poliuretanowej i nylonie, które nie dostarczają oczywiście żadnych wartości odżywczych. Podkład z fusów po kawie byłby naturalnym, organicznym fundamentem do hodowli.

Fusy po kawie jako „pożywienie” dla mikroalg – nowy sposób na produkcję biopaliwa

Okazało się, że ponowne wykorzystanie fusów po kawie nie tylko zmniejsza produkcję sztucznych tworzyw i pozwala na recykling organicznych odpadów, ale również same mikroalgi znacznie lepiej rosną na „kawowym podkładzie”. Odkryto, że biopaliwo pochodzące z glonów hodowanych w ten sposób oraz wystawionych przez 20 godzin dziennie na światło jest najwyższej jakości.

Czytaj też: Kawa z laboratorium – Finowie są coraz bliżej przełomu

Jak przyznaje dr Vesna Najdanovic, jedna z osób biorąca udział w badaniach:

Biopaliwo z mikroalg „karmionych” fusami po kawie może być idealnym rozwiązaniem dla komercjalizacji nowego surowca, unikając w ten sposób konkurowania z uprawami spożywczymi. Ponadto użycie fusów może zmniejszyć wycinanie palm do produkcji oleju dla biopaliw. W południowo-wschodniej Azji doprowadziło to do wylesiania na masową skalę i do zwiększonej emisji gazów cieplarnianych.

Warto dodać, że w samej Wielkiej Brytanii, dla przykładu, codziennie jest wypijane 98 milionów filiżanek kawy dziennie. Jest to tak wiele, że fusów po kawie wystarczy na wiele zastosowań.