Gigabyte wyciska ostatnie soki z procesorów Intela. Darmowa wydajność jest na wyciągnięcie ręki

Gigabyte poinformował, że jego płyty główne warto wybierać, jeśli akurat poszukujecie możliwie najwyższej wydajności. Zależy to wprawdzie od wybranego procesora, ale i tak warto mieć na względzie to, że firma udostępnia możliwość bezproblemowego zwiększenia możliwości nowego Intel Core w ledwie kilka klików. Jak to możliwe?
Gigabyte wyciska ostatnie soki z procesorów Intela. Darmowa wydajność jest na wyciągnięcie ręki

Nowa wersja BIOSu dla płyt Gigabyte Z690 zapewnia darmową wydajność poprzez automatyczne podkręcenie konkretnych procesorów

Firma Gigabyte ogłosiła rozszerzenie technologii zaprojektowanej dla procesorów Intel Core i9-13900K oraz Core i7-13700K na platformę Z690. Mowa więc o przeniesieniu cechy najnowszych płyt Z790 na te starsze, które jednak ciągle wspierają najnowsze Core, czyli procesory 13. generacji. Mowa o technologii Gigabyte Instant 6 GHz i choć automatyczne OC może się wydawać niektórym otwarciem furtki do problemów, to możecie być pewni, że z odpowiednim chłodzeniem nie powinniście odczuć żadnych negatywnych zmian.

Czytaj też: Apple trzyma krótko najbogatszego człowieka świata. Elon Musk wpadł w histerię, na Twitterze panuje chaos

W tym celu wystarczy zaktualizować BIOS płyt głównych Z690 za pomocą Q-Flash lub Q-Flash Plus do najnowszej wersji i następnie aktywować odpowiednie ustawienia, aby automatycznie podkręcić wspomniane procesory do częstotliwości 6 GHz. Takie coś zapewnia 3% wzrost wydajności jednowątkowej i jest efektem podkręcenia, które dawniej wykonywalibyśmy ręcznie.

Czytaj też: Intel szykuje potężne procesory mobilne. 5 GHz w Core i7-1370P to pewnik

Cały mechanizm działa na prostej zasadzie. W ramach mechanizmu Instant 6 GHz system automatycznie dostosowuje napięcie procesora i kalibrację linii obciążenia V-Core w celu wykrycia najbardziej optymalnych dwóch rdzeni, które mogą utrzymywać taktowanie rzędu 6 GHz najniższym kosztem energetycznym i termicznym.