Mistrzostwa Świata 2022 w Katarze to wielka zmiana w podejściu do transmisji sportowych

Tegoroczne Mistrzostwa Świata w Piłce nożnej nie budzą tak dużych emocji, jak zwykle to było w czasie tego typu sportowych imprez. Pora roku, brak wiary w sukces narodowej reprezentacji, kontrowersje wokół organizacji, odległa lokalizacja plus zła sława TVP robią swoje. Czynników jest wiele, ale mimo tej nędznej opinii współczesnej Telewizji Polskiej, to ten Mundial będzie właściwie pierwszym, który będzie można obejrzeć na własnych zasadach. Rok 2022 to niesamowita swoboda wyboru ekranu, na jakim obejrzymy tegoroczny mundial.
Mistrzostwa Świata 2022 w Katarze to wielka zmiana w podejściu do transmisji sportowych

Kiedyś to było… Albo raczej nie było – jakości

16 czerwca 1954 roku na żywo z Lozanny w Szwajcarii przeprowadzono transmisje telewizyjną meczu Jugosławia–Francja w ramach Mistrzostw Świata. Oczywiście mogła zobaczyć ją garstka osób, w wersji czarno-białej. Jednym z historycznych momentów w dziejach telewizji były Mistrzostwa Świata w 1966 roku w Wielkiej Brytanii. Finał Anglia : Niemcy 30.07.1966 oglądało przed telewizorami ponad 32 miliony Brytyjczyków. To cyfry, których już żadne inne wydarzenie nigdy nie pobiło, łącznie z uroczystościami w rodzinie Królewskiej.  Jednocześnie ten sam mundial był pierwszym transmitowanym przez Polską telewizję! Natomiast 4 lata później mistrzostwa w Meksyku były tymi pierwszym rejestrowanymi i transmitowanymi w kolorze.

Pierwszy mundial w HD? W Polsce, w szerokodostępnej telewizji dopiero ten w RPA w 2010 roku. Natomiast testowe realizacje odbyły się już w 1990 roku podczas Mistrzostw Świata we Włoszech. Co ciekawe, przeczesując tę ciemniejszą stronę internetu można natrafić na nagrania w HD mundialu z 2002 roku, z fatalnymi występami reprezentacji Polski włącznie. W Polsce Mistrzostwa Świata w 2002 roku mogą się jeszcze kojarzyć z boomem na dekodery Polsatu, wtedy oferta obecnego Polsat Box zaczynała nabierać kształtów i interesować masowo użytkowników dostępem do płatnej telewizji satelitarnej. W 2006 roku to właśnie Polsat przeprowadzał pierwsze próby transmisji HD. Za to mistrzostwa w 2010 roku były pierwszymi i najpewniej ostatnimi, które realizowano eksperymentalnie także w 3D.  W 2014 roku pojawiły się testowe transmisje w 4K, a już mundial 2018 w Rosji był transmitowany na antenie TVP 4K.

Czytaj też: Świat nie jest gotowy na metaverse. Śmiała wizja rozbija się o technologiczne ograniczenia

Mistrzostwa Świata 2022 w TVP 4K? Oglądamy na naszych zasadach

Kanał TVP 4K na razie pojawia się i znika. Po imprezie w 2018 roku, powrócił w 2021 roku, na Euro 2021. Ponownie zawita na telewizory już 20 listopada, by zniknąć chwilę po ostatnim gwizdku na tegorocznej imprezie w Katarze. Choć zostały już tylko pojedyncze dni do startu imprezy, wciąż nie ma pełnej listy dostawców, u których w ofercie pojawi się kanał TVP 4K. Stacja pojawi się za to testowo w DVB-T2. Czy będzie online? Wątpliwe.

Jednak to, co najistotniejsze w kwestii transmisji tegorocznej imprezy piłkarskiej (święta chyba nie bardzo) to swoboda wyboru tego, jak i gdzie chcemy oglądać. Postęp technologiczny bardzo zdemokratyzował nam dostępność do tych meczów. Należy też pochwalić fakt, że w Polsce ta impreza jest naprawdę powszechnie dostępna bez dodatkowych opłat (poniekąd to zasługa doktryny chleba i igrzysk oraz związanych z tym kosztów budżetowych). Niemniej sami wybierzemy, czy chcemy oglądać na smartfonie, na tablecie, na komputerze, na telewizorze, czy na projektorze. Mobilna aplikacja, dostęp przez przeglądarki internetowe, telewizja naziemna, telewizja kablowa i satelitarna, streaming online, dostęp w HD, 4K… Do tego wybór komentarza lub jego braku. To jest swoiste piękno naszych czasów. A do tego dziesiątki statystyk w czasie rzeczywistym udostępniane przez przeróżne aplikacje i serwisy.

Czytaj tęż: Ten gadżet odmienił moje życie. Kupisz go już za kilka stówek

Przekątne ekranów rosną, oczekiwania nie maleją

Same telewizory też nam się bardzo zmieniły na przestrzeni ostatnich lat. Gdy Polska w 2002 roku grała z Koreą, mieliśmy jeszcze ekrany kineskopowe i szczytem luksusu były ich 32-calowe, panoramiczne odmiany, ważące ponad 50 kg. Dziś możemy mieć mundial na 10-calowym tablecie, 32-calowym telewizorze za 700 złotych, ale też 85-calowym telewizorze 8K. Możemy sięgnąć po przenośny projektor, możemy bez trudu kupić dobry projektor do domowego zacisza. Co ciekawe możemy wybrać się też do kina i tam obejrzeć wybrane mecze.

Przez ostatnie 68 lat zaszła gigantyczna zmiana w jakości obrazu, dostępie do telewizji i sygnału. Do tego dzięki powszechnemu dostępowi do internetu i urządzeniom mobilnym zmienił się sposób konsumpcji treści. W przeszłości zamykaliśmy się gromadnie w domach. Pamiętam właśnie 2002 rok i pół szkoły zgromadzonej w sali, wpatrującej się w jakiś 24, 26-calowy telewizor. Dziś mecz można obejrzeć siedząc w metrze, mieć odpalony gdzieś w rogu ekranu pracując, albo też wygodnie na kanapie przed gigantycznym telewizorem czy obrazem z projektora.

Gdzie oglądać Mistrzostwa Świata w Katarze – transmisje znajdziesz w TVP 1,TVP 2, TVP Sport oraz TVP 4K, tvpsport.pl i aplikacja TVP Sport, TVP Go

Kiedy oglądać? Dokładna lista transmisji znajduje się pod tym adresem.