Spróbujcie zgadnąć co przedstawia to zdjęcie. Wykonano je trzy dni temu

Do sieci trafiło zdjęcie wykonane 23 listopada. Widać na nim czerwoną poświatę, a dla was mamy zagadkę: co dokładnie przedstawia?
Spróbujcie zgadnąć co przedstawia to zdjęcie. Wykonano je trzy dni temu

Jak się okazuje, na fotografii widać Słońce częściowo zasłonięte przechodzącym na jego tle Księżycem. Ten efektowny widok uwiecznił satelita GOES wyposażony w instrument SUVI (Solar Ultraviolet Imager). Udało się tego dokonać podczas obserwacji gorącej zewnętrznej atmosfery naszej gwiazd, zwanej koroną.

Czytaj też: Jak umrze Słońce? Wielu naukowców się tego nie spodziewało

W jej obrębie często dochodzi do silnych eksplozji powiązanych z tzw. koronalnymi wyrzutami masy. Zjawiska te mogą emitować w kierunku Ziemi ogromne ilości plazmy, w konsekwencji zakłócając funkcjonowanie miejscowej infrastruktury energetycznej czy sieci komunikacyjnych. Poza tym Słońce przyzwyczaiło nas do zapewniania regularnych i efektownych widoków. Tym razem było to możliwe dzięki duetowi naszej gwiazdy i naturalnego satelity Ziemi, czyli Księżyca. Niestety nie dałoby się zaobserwować tych wydarzeń z powierzchni Ziemi i bez specjalistycznego sprzętu.

Zdjęcie przedstawia Księżyc przechodzący na tle Słońca

Przy odpowiedniej konfiguracji pojawia się tzw. krwawy Księżyc, co oznacza sytuację, w której cień Ziemi przykrywa Srebrny Glob i blokuje odbijanie bezpośrednich promieni słonecznych. W efekcie Księżyc zmienia swoją barwę na czerwonawą.

Czytaj też: Jak wygląda Księżyc z bliska? Odpowiedzi dostarcza kapsuła Orion

Zjawisko to miało miejsce 8 listopada i było drugim tego typu, które wydarzyło się w 2022 roku. Na kolejne przyjdzie nam sporo poczekać, bo powinno wystąpić 14 marca 2025 roku. Listopadowe zaćmienie dało się zaobserwować z terytorium Azji, Australii, Pacyfiku, Ameryki Południowej i Północnej. Przy sprzyjających warunkach pogodowych można je było podziwiać gołym okiem. Ten niezwykły spektakl zakończył się po niecałych sześciu godzinach.