Zegarek, jaki jest, każdy widzi. Google mówi jednak, że nie jest łatwo zaprojektować idealny budzik

Wydaje się, że zaprojektowanie zegara nie powinno nastręczać wielu problemów, a przynajmniej jeśli chodzi o jego analogową wersję. Z cyfrową nie ma żadnego problemu, w końcu konkretna godzina jest nam od razu wyświetlona, więc nie wymaga to od nas żadnego zaangażowania. Tymczasem okazuje się, że analogowe modele zegarów 12- i 24-godzinnych mogą stanowić nie lada wyzwanie, o czym przekonał się Google.
Zegarek, jaki jest, każdy widzi. Google mówi jednak, że nie jest łatwo zaprojektować idealny budzik

Zespół Material Design opublikował na blogu interesujący wpis dotyczący właśnie procesu projektowania 24-godzinnego zegara przeznaczonego dla urządzeń z Androidem

Zapewne większość z nas jest doskonale zaznajomiona z klasycznym, 12-godzinnym zegarem analogowym, który kiedyś wisiał w każdym domu (i zapewne u wielu wisi nadal). Proste urządzenie wyposażone tylko we wskazówkę godzinową, minutową i ewentualnie sekundową. Podobnie wygląda to w smartfonach, choć w takiej wersji czasomierza konieczna jest obecność dodatkowego przełącznika, pomagającego określić porę dnia podczas ustawiania budzika (am/pm). Schemat dość prosty i łatwy do ogarnięcia.

Tymczasem sprawy komplikują się, gdy w grę wchodzi 24-godzinny zegar, bo jak tu umieścić na tarczy wszystkie potrzebne liczby? Poniżej, po lewej stronie, możecie zobaczyć pierwszy tego typu zegar Material Design, który wypuszczono w 2020 roku i który składał się z dwóch pierścieni. Większego z ułożeniem typowym dla 12-godzinnych zegarów i mniejszego, na którym znalazły się już liczby od 13 do 24, odpowiadające godzinom popołudniowym. Po prawej widać z kolei kolejny projekt, tym razem znów z jednym pierścieniem, ale za to jedynie z parzystymi liczbami. Pomiędzy nimi, niewidoczne, pozostają liczby nieparzyste. Jak twierdzi Google, dzięki takiemu ułożeniu udało się wyeliminować problemy związane z dostępnością i punkami stycznymi obu pierścieni z pierwszego projektu.

Źródło: Blog Material Design

Co na to użytkownicy? Nie spodobał się im ten nowy projekt jednej tarczy, bo zwyczajnie mieli z nim problem – na pierwszy rzut oka trudno było ogarnąć, jak wybrać liczby nieparzyste, a w dodatku już zdążyli się przyzwyczaić do widoku z dwoma pierścieniami. Taki odbiór pokazał, że chociaż Google wyeliminował problemy 24-godzinnego zegara, to nie sprostał oczekiwaniom użytkowników Androida. Jak to określono na blogu:

Chociaż zaktualizowany projekt rozwiązał kluczowe problemy związane z dostępnością, nadal istniał rozdźwięk między modelami mentalnymi użytkowników a nową 24-godzinną analogową tarczą.
Źródło: Blog Material Design

Dlatego znów zabrano się do roboty, by znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Badano projekty z jednym i dwoma pierścieniami, które zadowoliłyby obie strony. Z wpisu dowiadujemy się, że konieczne było stworzenie przeszło 50 unikalnych projektów, które potem poddano procesowi eliminacji, a dopiero z nich wyłoniono 4 spełniające oczekiwania zespołu. Udostępniono je więc na szeroką skalę w ramach badania, które miało pokazać ich użyteczność.

Źródło: Blog Material Design

Czy potrafimy posługiwać się 24-godznnym zegarem?

Zespół zebrał dane od ponad 50 osób z 6 krajów (Indie, Indonezja, Brazylia, Niemcy, Francja, Wielka Brytania), aby poznać opinie użytkowników korzystających z modeli 12-godzinnych, 24-godzinnych lub obu. Wśród badanych, co warto zaznaczyć, znalazło się też 10% osób słabowidzących. Poproszono ich o ustawienie zegarów na różne godziny w ciągu dnia w każdej z wersji i obserwowano, jak sprawnie wykonują ten proces.

Okazało się, że nawet ci, którzy na codzień używają zegarów 24-godzinnych, uznali przedstawione projekty za nieznane i mylące — po prostu taki 24-godzinny zegar analogowy jest czymś na tyle rzadko spotykanym, że ciężko nam się w nim odnaleźć. Podobnie byłoby zapewne w Polsce, bo choć korzystamy z takiego modelu, wszyscy przyzwyczajeni jesteśmy do zegarów z tarczą 12-godzinną. Niezależnie, czy był to projekt z jedną, czy dwiema tarczami, podczas ustawiania konkretnych godzin pojawiały się błędy, ponieważ badani nie byli pewni, jak wybrać konkretny czas w ciągu dnia.

Źródło: Blog Material Design

Wniosek z badania okazał się naprawdę prosty — najlepszym rozwiązaniem jest obecnie zegar cyfrowy, przy którym trzeba jedynie zaznaczyć, jaki model godzinowy jest stosowany (12-czy 24-godzinny). Z nim badani nie mieli żadnego problemu i uznali go za “najmniej mylący”.

Zespół Material Design nadal jednak będzie kontynuował badania, obserwując doświadczenia użytkowników z korzystania z 24-godzinnego analogowego zegara, by w końcu zaoferować rozwiązanie najbardziej użyteczne, dostępne i łatwe w obsłudze. Czy to konieczne? Cóż, to zupełnie inna sprawa.