Jądra atomowe niczym popcorn. Tak naukowcy poznają ich tajemnice

Za sprawą nowych badań naukowcy próbowali lepiej zrozumieć jądra atomowe. Ich natura nadal jest bardzo tajemnicza, ale powoli się to zmienia.
Jądra atomowe niczym popcorn. Tak naukowcy poznają ich tajemnice

Autorzy tych analiz piszą o swoich dokonaniach na łamach Physical Review C. Ich badania wykorzystują wiedzę sięgającą lat 60. ubiegłego wieku. Laureatka Nagrody Nobla Maria Goeppert Mayer brała wtedy udział w pracach nad matematycznym modelem struktury jąder atomowych. Stało się jasne między innymi dlaczego liczba protonów i neutronów w jądrze powoduje, że jest ono niezwykle stabilne.

Czytaj też: Ta “woda” nigdy nie zamarza. Odkryto nowy stan kwantowy

Dziesiątki lat później naukowcy wykorzystali Argonne Tandem Linac Accelerator System do przyspieszenia jąder Ni-64 w kierunku tarczy wykonanej z ołowiu. Atomy ołowiu były w stanie wzbudzić jądra niklu poprzez siły elektromagnetyczne wynikające z odpychania się protonów w ołowiu i protonów w niklu.

Autorzy badań analizowali jądra atomowe i wzięli pod lupę Ni-64

Badacze porównują cały proces do przygotowywania… popcornu. Umieszczone w mikrofalówce ziarna są podgrzewane, po czym zaczynają gwałtownie pęcznieć, przyjmując różne kształty i rozmiary. W efekcie popcorn umieszczony w mikrofalówce i z niej wyjęty będzie całkowicie się od siebie różnił. Co najistotniejsze, jądra zmienią swój kształt z powodu wywieranej na nie energii.

W przypadku fizyki wzbudzenie jąder Ni-64 było monitorowane przez instrument o nazwie GRETINA. Wykrył on promienie gamma wyemitowane podczas rozpadu jąder do stanu podstawowego. Z kolei detektor znany jako CHICO2 określał kierunek ruchu cząstek biorących udział w tym procesie. Zebrane dane pozwoliły na określenie kształtu Ni-64 na skutek wzbudzenia.

Czytaj też: Takiej symulacji jeszcze nie było. W rolach głównych komputer kwantowy i tunel czasoprzestrzenny

Jak się okazało, kuliste jądro atomowe niklu zmieniało się w jeden z dwóch kształtów w zależności od ilości energii, co jest zaskakujące w odniesieniu do ciężkich jąder, takich jak Ni-64, składających się z wielu protonów i neutronów. Kontynuacja tego typu badań powinna przynieść istotne zmiany w medycynie, astrofizyce bądź wszelkiego rodzaju przedsięwzięciach związanych z energią jądrową.