Tak wygląda nawigacja nowej generacji. Giganci łączą siły, by stworzyć alternatywę dla Google Maps

Jeśli chodzi o nawigację, tutaj bezsprzecznym hegemonem od dawna są Google Maps. Możliwe jednak, że taki stan rzeczy nie potrwa już długo, bo Linux, Microsoft, Meta i kilku innych gigantów połączyło siły w Overture Maps Foundation w celu opracowania interoperacyjnych otwartych danych mapowych.
Tak wygląda nawigacja nowej generacji. Giganci łączą siły, by stworzyć alternatywę dla Google Maps

Myśląc o nawigacji od razu przychodzą nam na myśl Mapy od Google’a

Oczywiście, to nie jedyny gracz na rynku, ale zdecydowanie największy z nich wszystkich. Usługa od dawna nie oferuje już tylko bardzo dokładnych map, bo w ostatnich latach rozszerzono ją o wiele funkcji dodatkowych, które tylko sprawiają, że trudno wyobrazić sobie życie bez tej aplikacji. Oczywiście, nie oznacza to, że Google Maps pozbawione są wad, jednak te rzadko sprawiają, że ktokolwiek chce przesiąść się na coś innego.

Utworzona przez Linux Foundation, przy współpracy z Amazon Web Services (AWS), Meta, Microsoft i TomTom, inicjatywa Overture Maps Foundation ma być alternatywą dla najpopularniejszej nawigacji na świecie. Giganci dostrzegają w dominacji Google’a problem, bo według nich, niemożliwe jest, by jedna firma była w stanie tworzyć mapy nadążające za wciąż zmieniającym się otoczeniem. Takie otwarte, oparte na współpracy podejście, może okazać się bardziej przyszłościowe, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że w ostatnich latach organy regulacyjne coraz uważniej przyglądają się monopolistom.

Mapowanie środowiska fizycznego i każdej społeczności na świecie, nawet w miarę ich wzrostu i zmian, jest niezwykle złożonym wyzwaniem, któremu nie może sprostać pojedyncza organizacja. Branża musi się zjednoczyć, aby zrobić to z korzyścią dla wszystkich — zauważył w komunikacie prasowym dyrektor wykonawczy Linux Foundation, Jim Zemlin.

W zamyśle celem Overture Maps będzie opracowanie interoperacyjnych danych mapowych w ramach otwartych zasobów, z których mogłyby korzystać inne aplikacje i platformy. Projekt skierowany jest do deweloperów i firm, które chcą tworzyć własne systemy mapowania na podstawie danych dostarczonych przez fundację. 

Overture opiera się na różnych istniejących źródłach danych i ma być używany jako uzupełnienie OpenStreetMap, stworzonej przez społeczność alternatywy dla Google Maps. Dowiedzieliśmy się ponadto, że z czasem pojawić się mają też informacje przestrzenne, co z kolei wyjaśnia wkład, jaki w inicjatywę będzie miała firma Meta.

Obecnie w inicjatywie biorą udział cztery firmy, jednak w przyszłości z pewnością dołączą do nich kolejne, które będą miały bezpośredni interes w tworzeniu otwartych danych mapowych. Pierwszy zestaw danych ma zostać wydany w pierwszej połowie 2023 roku. Na początku oferowane będą podstawowe warstwy, takie jak budynki i drogi, jednak z czasem dostarczane dane zawierać będą trasy, informacje o „miejscach” czy modele 3D budynków.