Google powie ci, kim jesteś. Tymi hasłami żył polski internet w 2022 roku

Jeśli ostatni rok spędziliście pod kamieniem, to uroczyście informuję, że to ostatnie 12 miesięcy pod wieloma względami okazało się wyjątkowe. Dobitnie pokazuje to podsumowanie haseł najczęściej wpisywanych do wyszukiwarki Google przez polskich internautów. Niektóre pozycje wydają mi się całkowicie zrozumiałe, aczkolwiek trafiają się “rodzynki”, których fenomenu nie jest w stanie pojąć umysłem.
Google powie ci, kim jesteś. Tymi hasłami żył polski internet w 2022 roku

Tematem numer jeden w wielu polskich domach stała się rzecz jasna Ukraina i tocząca się na jej terenach wojna. Stąd czołówka zestawienia haseł najszybciej zyskujących na popularności dotyczy właśnie tego tematu. Chcieliśmy wiedzieć dlaczego Rosja zaatakowała Ukrainę, czy Ukraina należy do NATO i czy jesteśmy bezpieczni.

Hasła najszybciej zyskujące na popularności w Google w 2022 roku
Hasła najszybciej zyskujące na popularności w Google w 2022 roku

Bardziej lokalny problem zaznaczyło hasło PGG, czyli Polską Grupę Górniczą. To pokłosie kryzysu na rynku węgla w Polsce. Na liście widnieje jeszcze WItold Paszt, zmarły niedawno założyciel i wokalista zespołu Vox. Do TOP 10 załapał się też film “Jak pokochałam gangstera”.

Polaków Interesuje wszystko, od Putina po Rafalalę

Polski hit z Netfliksa zdobył również pierwsze miejsce podium w kategorii filmowej, deklasując takie tytuły jak “Batman” czy “Top Gun: Maverick”. W kategorii seriali najgłośniejszym echem odbił się z kolei przerażający “Dahmer – Potwór: Historia Jeffreya Dahmera”. O kim mówiło się najczęściej w mijających 12 miesiącach? Bez większego zaskoczenia na ustach wszystkich według Google był Władimir Putin. Co ciekawe, tuż za nim znalazła się transpłciowa artystka Rafalala.

Listę haseł zaczynający się od wyszukiwania po frazie “Jak…?” można określić jako od Sasa do Lasa. Najczęściej Polacy zastanawiali się, jak można pomóc naszym wschodnim sąsiadom, ale już od drugiego miejsca dominują zwykłe sprawy w stylu suszenia i mrożenia grzybów czy gotowania bobu. Wraca temat kupowania węgla od PGG, wypełniania wniosków o dodatek osłonowy. W tym zestawieniu dość osobliwie wygląda pytanie o wygląd Księżyca w dniu urodzin albo wygląd oczu ważki.

Jak jeść kiwano? A co to w ogóle jest kiwano?

Najwidoczniej jestem jednym z nielicznych, którzy nie mieli pojęcia o istnieniu czegoś takiego jak kiwano (teraz już mam). Kolejne pozycje na liście zaskakują już nieco mniej: szukaliśmy informacji o tym jak jeść owoce granatu, awokado czy liczi, a także takie warzywa jak karczoch czy kalarepa.

W tym roku świat pożegnał kilka znaczących postaci, ale wspomniany WItold Paszt zdeklasował nawet Elżbietę II. Na ustach wielu pojawił się zmarli niedawno Jerzy Urban czy Jerzy Połomski, ale także Dawid Ozdoba. Sami przyznacie, że rozpiętość gatunkowa w tym zestawieniu jest zdumiewająca. Listę osób, których według Google wyjątkowo intensywnie żegnaliśmy w tym roku zamyka polityk Ludwik Dorn.

Czytaj też: Coroczne nagrody Best of Play rozdane. Najlepsze z najlepszych w Sklepie Google

Jak zauważają przedstawiciele Google, stopniowej ewolucji podlegają metody pozyskiwania informacji. Teraz nie tylko wpisujemy frazę w pole wyszukiwania, ale również robimy zdjęcia i prosimy o opinię asystenta głosowego. Jedno tylko pozostaje bez zmian: nienasycona ciekawość świata.