Te nagrania były niedostępne przez 100 lat. Czyj głos zawierają?

Dzięki wsparciu wielu organizacji i zaawansowanych technologii, w National Museum of American History będzie można usłyszeć głos Aleksandra Grahama Bella, szkockiego naukowcy i wynalazcy telefonu.
Bez Aleksandra Grahama Bella nie mielibyśmy dzisiaj telefonu /Fot. Pixabay

Bez Aleksandra Grahama Bella nie mielibyśmy dzisiaj telefonu /Fot. Pixabay

Jeszcze dekadę temu, nikt nawet nie marzył, by usłyszeć głos Aleksandra Grahama Bella, ale w 2013 r. uczeni z National Museum of American History trafili na nagrania wynalazcy telefonu, których nie dało się w żaden sposób odtworzyć. Tej jesieni w końcu nagrania będzie można usłyszeć dzięki programowi Save America’s Treasure.

Setki nagrań Aleksandra Grahama Bella

Alexander Graham Bell, urodzony w Szkocji w 1847 r., jest powszechnie znany jako wynalazca telefonu – 7 marca 1876 roku uzyskał patent na swój wynalazek. Niedługo potem przeszedł do historii, wykonując pierwszy telefon do swojego asystenta laboratoryjnego, mówiąc słynne: “Panie Watson, proszę tu przyjść; chcę się z panem zobaczyć”.

Czytaj też: Słucham sztucznej inteligencji i nie dowierzam. VALL-E ukradnie twój głos w trzy sekundy

W ciągu ostatnich kilku lat naukowcy odzyskali dźwięk z 20 eksperymentalnych nagrań w Laboratorium Volty, w tym unikalne nagrania głosu Bella. Nowa inicjatywa skupi się na odtworzeniu reszty kolekcji. Będzie ona możliwa dzięki wsparciu Lindy i Mike’a Curbów oraz Seal Storage Technology. Finansowanie projektu zaoferowała również firma SEDDI Inc. i fundacja Alexander and Mabel Bell Legacy.

Dzięki temu partnerstwu jesteśmy podekscytowani, że w końcu udostępnimy do odsłuchu około 300 nagrań, które zbierały kurz w kolekcji naszego muzeum przez ponad sto lat. Mój zespół jest wdzięczny za publiczne i prywatne fundusze, które umożliwiły realizację tego ekscytującego i innowacyjnego projektu. Anthea M. Hartig, dyrektor National Museum of American History

Mike Curb, założyciel i prezes Curb Records, powiedział, że ma wielki szacunek dla nagrań Grahama Bella i od najmłodszych lat poświęcił swoją karierę przemysłowi nagraniowemu. Linda i Mike są dumni, że mogą wspierać dzieło ponownego udostępnienia nagrań Bella.

W procesie odzyskiwania dźwięku zastosowano metodę optyczną, którą pracownicy Berkeley Lab po raz pierwszy stworzyli w 2002 roku. Opracowana we współpracy z Biblioteką Kongresu i innymi organizacjami w ciągu ostatnich 15 lat, technika ta tworzy wysokiej rozdzielczości cyfrową mapę płyty lub cylindra.

Zespół wykorzystał komputery do wygenerowania cyfrowego skanu rowków na woskowym dysku, eliminując wszelkie zarysowania i uszkodzenia, które mogłyby utrudnić proces odzyskiwania. Następnie, przy użyciu oprogramowania, udało się odtworzyć nagranie głosu w pliku cyfrowym. W rezultacie można teraz usłyszeć dźwięk, który był niedostępny przez ponad sto lat.

Szczegółowe informacje na temat muzealnej kolekcji Laboratorium Volty można znaleźć na wystawie online.