Jak złożyć wniosek o refundację VAT za ogrzewanie gazowe? Wystarczy aplikacja mObywatel

Rządowa aplikacja mObywatel staje się coraz popularniejsza i trudno się temu dziwić biorąc pod uwagę fakt, że daje dostęp do różnych dokumentów i pozwala złożyć rozmaite wnioski bez wychodzenia z domu. Teraz dodano do nich kolejny, na czym skorzysta aż 300 tysięcy obywateli.
Jak złożyć wniosek o refundację VAT za ogrzewanie gazowe? Wystarczy aplikacja mObywatel

Od 1 stycznia 2023 roku gospodarstwa domowe, które korzystają z paliwa gazowego do ogrzewania domu mogą złożyć wniosek o refundację podatku VAT za paliwa gazowe, które zostaną dostarczone w 2023 roku. Przysługuje to osobom, które spełniają dwa z poniższych warunków:

  • Ogrzewają dom gazem – używane urządzenie grzewcze zasilane paliwem gazowym musi być zgłoszone lub wpisane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB),
  • Spełniają odpowiednie kryteria dochodowe: w gospodarstwie jednoosobowym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu nie przekracza 2100 zł netto, natomiast w gospodarstwie domowym wieloosobowym – 1500 zł netto na osobę.

Jeśli spełniacie oba warunki i jesteście osobą, która zawarła umowę sprzedaży paliw gazowych lub umowę kompleksową (wasze nazwisko musi być na fakturze VAT, która dokumentuje dostarczenie gazu) możecie składać wniosek o refundację. W tym celu nie musicie jednak wychodzić z domu i iść do urzędu, bo teraz wystarczy aplikacja mObywatel i można to zrobić szybko oraz wygodnie.

Jak złożyć wniosek o refundację VAT za paliwo gazowe dla gospodarstw domowych w aplikacji mObywatel?

Zanim odpalicie apkę, przygotujcie sobie kilka rzeczy:

  • fakturę VAT dokumentującą dostarczenie paliw gazowych w 2023 r. oraz dowód zapłaty za tę fakturę (zdjęcie lub PDF),
  • dane swoje i innych członków gospodarstwa domowego,
  • ewentualne dokumenty dodatkowe, ale to w sytuacji, gdy zostaną one opisane we wniosku.

Następnie wystarczy już włączyć aplikację mObywatel i wybrać ikonę „Złóż wniosek”. Kolejnym krokiem jest wybranie wniosku refundację podatku VAT za paliwo gazowe dla gospodarstw domowych (na końcu). Potem musimy już tylko wypełnić dane wyszczególnione we wniosku (dane takie jak imię, nazwisko, numer PESEL czy dane kontaktowe wypełniane są automatycznie). Jeśli po otwarciu aplikacji nie wyświetla wam się ten wniosek, zaktualizujcie mObywatel do najnowszej wersji.