Nawet pranie emituje mikroplastiki. Nowe pralki Samsunga będą temu przeciwdziałać
Mikroplastiki stały się nieustannie rosnącym problemem dla Ziemi oraz ludzkości. Ich występowanie odnotowuje się coraz częściej i w coraz mniej spodziewanych miejscach (od Antarktydy po organizmy ludzi wliczając w to krew). Te małe cząsteczki tworzyw sztucznych, bo o średnicy mniejszej niż 5 milimetrów, powstają głównie poprzez degradacje i zużycie wyrobów plastikowych. Aby zminimalizować to zjawisko w toku prania, Samsung opracował specjalny cykl, który ogranicza generowanie się mikroplastików oraz filtr, którego zadaniem jest wychwytywanie pozostałych cząsteczek.
Czytaj też: Mikroplastiki we krwi. Nigdy wcześniej czegoś takiego nie widziano
W tradycyjnych i to nawet na wskroś nowoczesnych pralkach z górnej półki, mikroplastiki powstają z powodu nieustannego tarcia między ubraniami (np. z poliestru) a bębnem. Najgorsze jest to, że na dalszych etapach nie są na żadnym etapie odfiltrowywane z wody, a być powinny, aby zarówno nie zanieczyszczać środowiska, jak i nie obciążać oczyszczalni ścieków. Stąd współpraca firmy Samsung oraz Patagonia, która ma na celu rozwiązać albo przynajmniej zminimalizować problem generowania mikroplastików podczas procesu prania.
Czytaj też: Pszczoły cierpią przez mikroplastiki, ale można to wykorzystać
W ramach tej współpracy Samsung opracował zarówno nowy filtr, który wyłapuje mikroplastiki i wedle ogłoszenia jest kompatybilny “z każdą pralką”, jak i cykl prania, który został zaprogramowany tak, aby możliwie najbardziej zmniejszyć poziom generowania się mikroplastików. Ten cykl to jednoznacznie nazwany Less Microfiber Cycle, który ma zmniejszać stopień generowania mikroplastików o nawet 54,8% i który ponoć jest już dostępny w pralkach w krajach europejskich.
Czytaj też: Mikroplastiki to poważny problem, ale ten filtr go rozwiąże
Nowy filtr o szerokiej kompatybilności na premierę z kolei poczeka, bo będzie dostępny w wybranych pralkach Samsunga w Europie począwszy od drugiej połowy 2023 roku, ale firma ma tez umożliwić jego zakup osobno. Przedsięwzięta przez firmę inicjatywa ma na celu ogólne zmniejszenie emisji mikroplastików, których wpływ na przyrodę i ludzi nie został jeszcze wprawdzie dokładnie przebadany, ale wstępne analizy i przesłanki jasno sugerują, że mogą doprowadzać do reakcji alergicznych.