Robisz pranie, niszczysz planetę. Innowacyjny filtr do pralek Samsunga ma temu zaradzić

Na targach CES 2023 Samsung pokazał światu swoje nowe innowacje w technologii prania, które mają na celu ograniczyć generowanie mikroplastików.
Pranie generuje mikroplastiki
Pranie generuje mikroplastiki

Nawet pranie emituje mikroplastiki. Nowe pralki Samsunga będą temu przeciwdziałać

Mikroplastiki stały się nieustannie rosnącym problemem dla Ziemi oraz ludzkości. Ich występowanie odnotowuje się coraz częściej i w coraz mniej spodziewanych miejscach (od Antarktydy po organizmy ludzi wliczając w to krew). Te małe cząsteczki tworzyw sztucznych, bo o średnicy mniejszej niż 5 milimetrów, powstają głównie poprzez degradacje i zużycie wyrobów plastikowych. Aby zminimalizować to zjawisko w toku prania, Samsung opracował specjalny cykl, który ogranicza generowanie się mikroplastików oraz filtr, którego zadaniem jest wychwytywanie pozostałych cząsteczek.

Czytaj też: Mikroplastiki we krwi. Nigdy wcześniej czegoś takiego nie widziano

W tradycyjnych i to nawet na wskroś nowoczesnych pralkach z górnej półki, mikroplastiki powstają z powodu nieustannego tarcia między ubraniami (np. z poliestru) a bębnem. Najgorsze jest to, że na dalszych etapach nie są na żadnym etapie odfiltrowywane z wody, a być powinny, aby zarówno nie zanieczyszczać środowiska, jak i nie obciążać oczyszczalni ścieków. Stąd współpraca firmy Samsung oraz Patagonia, która ma na celu rozwiązać albo przynajmniej zminimalizować problem generowania mikroplastików podczas procesu prania.

Czytaj też: Pszczoły cierpią przez mikroplastiki, ale można to wykorzystać

W ramach tej współpracy Samsung opracował zarówno nowy filtr, który wyłapuje mikroplastiki i wedle ogłoszenia jest kompatybilny “z każdą pralką”, jak i cykl prania, który został zaprogramowany tak, aby możliwie najbardziej zmniejszyć poziom generowania się mikroplastików. Ten cykl to jednoznacznie nazwany Less Microfiber Cycle, który ma zmniejszać stopień generowania mikroplastików o nawet 54,8% i który ponoć jest już dostępny w pralkach w krajach europejskich.

Czytaj też: Mikroplastiki to poważny problem, ale ten filtr go rozwiąże

Nowy filtr o szerokiej kompatybilności na premierę z kolei poczeka, bo będzie dostępny w wybranych pralkach Samsunga w Europie począwszy od drugiej połowy 2023 roku, ale firma ma tez umożliwić jego zakup osobno. Przedsięwzięta przez firmę inicjatywa ma na celu ogólne zmniejszenie emisji mikroplastików, których wpływ na przyrodę i ludzi nie został jeszcze wprawdzie dokładnie przebadany, ale wstępne analizy i przesłanki jasno sugerują, że mogą doprowadzać do reakcji alergicznych.