Ojciec Wielkiego Wybuchu i zaginiony wywiad. Rozmowa z nim odnalazła się po wielu latach

Georges Lemaître, choć zdecydowanie mniej znany od postaci takich jak Albert Einstein czy Isaac Newton, miał ogromny wpływ na to, jak funkcjonuje współczesna astrofizyka.
Ojciec Wielkiego Wybuchu i zaginiony wywiad. Rozmowa z nim odnalazła się po wielu latach

Nazywany czasami ojcem Wielkiego Wybuchu, naukowiec udzielił niemal 20-minutowego wywiadu, który odnaleziono niedawno w archiwach wydawcy VRT (Vlaamse Radio- en Televisieomroeporganisatie). Rozmowa została wyemitowana w 1964 roku, na dwa lata przed śmiercią Lemaître’a. 

Czytaj też: Supernowa rozjaśniła niebo. Astronomowie zaobserwowali wybuch niewyobrażalnie szybko

Skąd w ogóle wspomniany przydomek? Jak się pewnie domyślacie, był on związany z dokonaniami naukowca w zakresie badań nad początkami wszechświata. To właśnie on był autorem hipotezy poświęconej Wielkiemu Wybuchowi, w myśl której około 13,8 mld lat temu doszło do eksplozji z udziałem niezwykle gęstej i rozgrzanej materii, która dała początek czasoprzestrzeni. 

Oczywiście dokonania badacza nie ograniczały się “tylko” do tej kwestii. Odkrył on również, że wszechświat się rozszerza. Później Edwin Hubble potwierdził to zjawisko i oszacował jego tempo. Lemaître poprawił nawet samego Einsteina, przekonując go do tego, że wszechświat nie może być statyczny. Jeśli natomiast chodzi o początki wszechświata, to w opozycji do hipotezy Belga stał Fred Hoyle. Gdyby jednak słowa tego drugiego były zgodne z rzeczywistością, to w kosmosie powinna występować mieszanka młodych i starych galaktyk. Wiemy jednak, iż tak nie jest.

Co ciekawe, Hoyle i Lemaître byli zgodni co do tego, że pierwotne obłoki gazu niemal w całości składały się z wodoru. Na tym zgoda się niestety kończyła, bo naukowcy mieli różne punkty widzenia jeśli chodzi o powstanie tych obłoków.

Ojciec Wielkiego Wybuchu udzielił powyższego wywiadu w 1964 roku

Szczególnie interesujący w kontekście naukowej kariery Belga wydaje się fakt, iż był on także… duchownym. W 1923 roku przyjął święcenia kapłańskie, choć pod koniec pierwszej wojny światowej uzyskał doktorat z fizyki i matematyki. Zapytany o godzenie swoich hipotez z naukami Kościoła, Lemaître odpowiedział, że nie uważa Wielkiego Wybuchu za sprzeczny ze swoją religią. Jednocześnie nie sądził, by nauka wymagała religijnego wyjaśnienia. 

Czytaj też: Sieci neuronowe na ratunek. Dzięki nim naukowcy zgłębiają Wielki Wybuch

Kosmologia próbuje zrozumieć, co działo się w przeszłości wszechświata – a dla większości z nas, którzy prowadzą obserwacje, oznacza to mierzenie, bardzo dokładnie, tempa przyspieszania wszechświata w różnych momentach czasu. A jeśli zrozumiesz, jak wszechświat rozszerzał się w różnych momentach czasu, wtedy jesteś w stanie zawęzić, czym może być ciemna energia. wyjaśnia Satya Gontcho A Gontcho, która prowadziła analizy nagrań z 1964 roku