Skrzydła wiatraków będzie można poddać recyklingowi. To długo oczekiwany przełom

Jednym z największych problemów związanych z pozyskiwaniem energii z odnawialnych źródeł jest konieczność jej magazynowania, natomiast na drugim miejscu można byłoby umieścić konieczność utylizacji zużytych komponentów. Wkrótce może się to zmienić.
Skrzydła wiatraków będzie można poddać recyklingowi. To długo oczekiwany przełom

Tak samo, jak zachodzą postępy w kontekście projektowania coraz wydajniejszych akumulatorów, tak i rosną możliwości z zakresu odzyskiwania elementów takich jak panele słoneczne – a teraz być może i skrzydła wiatraków. Zacznijmy jednak od początku. Kiedy turbina wiatrowa zostaje wycofana z użytku, część tworzących ją elementów może być poddana recyklingowi, lecz śmigła były do tej pory skazane na utylizację. 

Czytaj też: “Ustawa wiatrakowa” przegłosowana. A miało być tak pięknie…

Duńska firma Vestas chce to zmienić, a związani z nią naukowcy zaprojektowali nowy proces chemiczny, który może rozkładać skrzydła złożone z żywic epoksydowych. Po odzyskaniu składników można je ponownie wykorzystać. 

Jak wynika z szacunkowych danych przedstawionych przez WindEurope, od 2025 roku około 25 000 ton skrzydeł będzie wycofywanych z użytku każdego roku. Do 2030 roku skala tego zjawiska dodatkowo wzrośnie: mówi się nawet o 52 000 ton. 

Skrzydła wiatraków były do tej pory składowane jako odpady

W badaniach, które miałyby zapewnić potencjalny przełom w zakresie recyklingu skrzydeł wiatraków wzięli udział nie tylko inżynierowie z Vestas, ale także przedstawiciele Duńskiego Instytutu Technologicznego oraz Uniwersytetu w Aarhus. Ich cel był jasny: znaleźć sposób na to, by poszczególne elementy turbin wiatrowych – zamiast kończyć na wysypiskach – mogły zostać ponownie wykorzystane.

Do tej pory branża wiatrowa uważała, że materiał ze skrzydeł wymaga nowego podejścia do projektowania i produkcji, aby po zakończeniu eksploatacji nadawał się do recyklingu […]  możemy teraz postrzegać stare skrzydła oparte na epoksydach jako źródło surowców. Po wdrożeniu tej nowej technologii na większą skalę, stare skrzydła, które obecnie zalegają na wysypiskach śmieci, a także te w aktywnych farmach wiatrowych, mogą zostać zdemontowane i ponownie wykorzystane. wyjaśnia Lisa Ekstrand z Vestas

Czytaj też: Awaryjne źródło prądu na każdą kieszeń. Przenośna turbina Shine pozwoli Ci okiełznać potęgę wiatru

Im więcej możliwości w zakresie utylizacji bądź recyklingu takich elementów, tym lepiej. Bo choć z jednej strony farmy wiatrowe czy słoneczne mogłyby być niemal w 100% neutralne dla środowiska, to nie da się ukryć, że obecnie tak nie jest. Potencjalne zanieczyszczenia i emisje pojawiają się już na etapie produkcji, a dodatkowo powstają za sprawą składowania powstałych odpadów. Czas to zmienić.