Pod powierzchnią Ziemi znajduje się nieznana wcześniej struktura. Jej istnienie może napędzać kataklizmy

Trzęsienia ziemi, tsunami czy erupcje wulkanów są związane z aktywnością tektoniczną naszej planety, a zlokalizowana niedawno struktura może ją dodatkowo napędzać.
Pod powierzchnią Ziemi znajduje się nieznana wcześniej struktura. Jej istnienie może napędzać kataklizmy

Trzęsienie ziemi, które nawiedziło Bliski Wschód, doprowadziło do ogromnej tragedii. W toku tych wydarzeń szczególnie uderzające okazują się odkrycia dokonane przez naukowców stojących za publikacją, która trafiła na łamy Nature Geoscience.

Czytaj też: Księżyc wpływa na Ziemię w nieznany wcześniej sposób 

Za rewelacjami w tej sprawie stoją przedstawiciele Uniwersytetu Teksańskiego w Austin, którzy wyjaśniają, że zlokalizowana przez nich warstwa – ukryta pod skorupą ziemską – składa się z gorących, stopionych skał i wpływa na aktywność płyt tektonicznych naszej planety. Obecnie istnieje siedem takowych uznawanych za główne.

Astenosfera odgrywa fundamentalną rolę w tektonice płyt, ponieważ jej niska lepkość kontroluje sposób, w jaki konwekcja w płaszczu poniżej zachodzi na powierzchni Ziemi powyżej. Pochodzenie astenosfery, w tym rola częściowego topnienia w zmniejszaniu jej lepkości i ułatwianiu deformacji, pozostaje niejasne. Przeanalizowaliśmy dane funkcji odbiornika z globalnie rozproszonych stacji sejsmicznych, aby zobrazować dolną część astenosferycznej strefy niskich prędkości sejsmicznych. wyjaśniają autorzy

Zlokalizowana przez autorów struktura znajduje się na głębokości 161 kilometrów

Nowo zlokalizowana warstwa znajduje się 161 kilometrów pod powierzchnią i stanowi część wspomnianej astenosfery. Ta ostatnia rozciąga się na głębokościach od 80 do 400 kilometrów. Analizując związane z tym tematem kwestie należy mieć na uwadze fakt, iż płyty tektoniczne poruszają się dzięki ciepłu wytwarzanemu przez jądro Ziemi. Stopione struktury napędzają ich ruch, dlatego wiąże się je z aktywnością płyt tektonicznych. 

Poszukując odpowiedzi na postawione pytania, naukowcy studiowali sejsmiczne obrazy astenosfery. Właśnie wtedy ich uwagę zwrócił obszar, w którym odczyty sejsmiczne kompletnie nie miały związku z ruchem płyt tektonicznych. Taka sama anomalia pojawiła się w skali globalnej, a badacze sądzą, iż nawet jeśli nowo odkryta warstwa nie wpływa na tektonikę płyt, to niekoniecznie musi to oznaczać, że jest całkowicie neutralna w innych aspektach. 

Czytaj też: Przewidziane trzęsienie ziemi, czyli jak Google ostrzegło swoich użytkowników

Tego typu badania będą niezwykle istotne, jeśli ludzkość chce lepiej zrozumieć mechanizmy stojące za kataklizmami takimi jak trzęsienia ziemi. Z odpowiednią wiedzą ich przewidywanie powinno stać się znacznie łatwiejsze, a to przełoży się na większe możliwości w zakresie ochrony ludzkiego życia i zdrowia. Przy okazji widzimy też, jak zaskakująca potrafi być planeta, którą ludzie próbują rozszyfrować od tysięcy lat.