Jak elektrownie słoneczne wpływają na ceny nieruchomości?

Elektrownie słoneczne są niezwykle cenne i przydatne z punktu widzenia ekologii oraz całego sektora energetycznego. Nie należą jednak do elementów krajobrazu, które by go upiększały. Czy ich obecność wpływa na ceny okolicznych nieruchomości? 
Jak elektrownie słoneczne wpływają na ceny nieruchomości?

Aby udzielić odpowiedzi na to pytanie naukowcy przeanalizowali sprzedaż 1,8 mln domów zlokalizowanych w pobliżu farm fotowoltaicznych. Wzięli pod uwagę dane zbierane w latach 2003-2020. Jak zauważyli przedstawiciele Lawrence Berkeley National Laboratory, faktycznie istnieje zależność między ceną nieruchomości, a obecnością elektrowni znajdujących się w pobliżu. 

Czytaj też: Samochody elektryczne nieprędko zdominują drogi. Powstał przedziwny sojusz

Trudno jednak mówić o znaczących różnicach. Wystarczy wspomnieć, że ceny domów oddalonych o nie więcej niż 800 metrów od farm fotowoltaicznych były średnio o 1,5 procent niższe od tych zlokalizowanych na dystansie od około 3 do 6 kilometrów. Z jednej strony widzimy więc pewną korelację, lecz z drugiej trudno nazwać zanotowany wpływ znaczącym. 

Szczegóły przeprowadzonych analiz zostały przedstawione na łamach Energy Policy. Największe spadki wartości nieruchomości miały miejsce w Karolinie Północnej (5,8 procent), New Jersey (5,6 procent) oraz Minnesocie (4 procent). Trzy pozostałe stany objęte badaniami, czyli Kalifornia, Connecticut i Massachusetts, odnotowały natomiast na tyle niewielkie zmiany, że mieszczą się one w granicach błędu w pomiarach.

Elektrownie słoneczne mogą obniżać wartość okolicznych nieruchomości, lecz wpływ ten jest bardzo niewielki

Niewiadomą pozostaje to, dlaczego w niektórych częściach Stanów Zjednoczonych spadek wartości domów – teoretycznie powiązany z obecnością elektrowni słonecznych – był znacznie bardziej zauważalny, niż w pozostałych. Warto też dodać, jakie było kryterium wyboru akurat tych stanów. Okazuje się, iż są one w czołówce, jeśli chodzi o produkcję energii pochodzącej z fotowoltaiki. Nie dotyczyło to jedynie Connecticut, który został wybrany ze względu na wysoką gęstość zaludnienia występującą w obrębie farm fotowoltaicznych.

Czytaj też: Perowskitowe ogniwa słoneczne w końcu trafią do sprzedaży. Znamy datę

Jak podkreślają autorzy, w czasie wyciągania powyższych wniosków nie brano pod uwagę pewnego niezwykle istotnego faktu: korzyści finansowych wynikających z obecności paneli słonecznych. Fotowoltaika może przecież zapewniać właścicielom gruntów oraz lokalnym mieszkańcom dostęp do tańszej energii czy zwolnienie z opłacania niektórych podatków. Ważne jest przy tym coś innego: rezultaty badania mogłyby przekonać osoby, które uznają farmy słoneczne za coś, co znacząco obniża wartość pobliskich nieruchomości. Ankiety pokazują, iż takiego zdania jest ponad 40 procent Amerykanów.