Będzie hicior. Fujifilm Instax Mini 12 da fanom fotografii natychmiastowej mnóstwo frajdy

Aparaty Fujifilm Instax służące do analogowej fotografii natychmiastowej odniosły duży sukces i zyskały grono wiernych fanów. Pojawiło się kilka odmian i formatów zdjęć, a Instaxy stały się nie tylko zabawkami, lecz także niezłymi instrumentami do nauki fotografowania dla początkujących. Fujifilm zaś konsekwentnie rozwija swoje urządzenia – i właśnie ogłosił wprowadzenie do oferty nowego aparatu: Instax Mini 12.
Będzie hicior. Fujifilm Instax Mini 12 da fanom fotografii natychmiastowej mnóstwo frajdy

Będzie to następca udanego Mini 11, najpopularniejszego jak do tej pory współczesnego aparatu do fotografii natychmiastowej.

Co nowego w Fujifilm Instax Mini 12?

Wszystkie aparaty natychmiastowe Instax to raczej proste konstrukcje, lista zmian zatem nie jest imponująca. Delikatnie odświeżony został wygląd aparatu – aparat stał się odrobinę mniej kwadratowy, zachowując jednak formę prostokąta z zaokrąglonymi rogami. Instax 12 Mini stracił nieco zaokrągleń i stał się wygodniejszy do trzymania w trakcie fotografowania.

Fujifilm Instax Mini 12

Więcej zmian nastąpiło w konstrukcji obiektywu – wprawdzie dalej mamy do czynienia ze prostym szkłem fixed focus zbudowanym w oparciu o dwie soczewki, o ogniskowej 60 mm i jasności f/12,7, z możliwością pracy w zakresie od 30 cm do nieskończoności lub w trybie zbliżenia o zakresie 30-50 cm, ale zmianom uległ tryb wyboru zakresu: w starszym aparacie robiło się to za pomocą przycisku, a w Instax 12 Mini dokonuje się tego za pomocą przekręcenia obiektywu. W ten sam sposób włącza się aparat: wystarczy przekręcić obiektyw z pozycji off na on, podczas gdy w starszym modelu służył do tego przycisk wysuwający obiektyw, a aparat się wyłączało poprzez jego schowanie. Nowy sposób jest bardziej intuicyjny, szczególnie jeśli użytkownikiem jest małe dziecko.

Fujifilm Instax Mini 12

Fujifilm Instax 12 Mini posiada elektroniczną migawkę o czasach od 1/2 s do 1/250 s i automatyczną kontrolę ekspozycji. Wbudowana lampa błyskowa jest zawsze aktywna, bez możliwości wyłączenia, lecz Fujifilm zadeklarował, że wprowadził kilka zmian w automatyce doboru siły błysku, aparat zatem ma teraz lepiej radzić sobie z poprawnym naświetlaniem sobie zarówno w jasnych jak i ciemnych sceneriach.

Fujifilm Instax Mini 12

Zobacz też: Fotografia to nie opowieść o doskonałości. Dziś mało kto o tym pamięta, szukając wszędzie perfekcji (chip.pl)

Kiedy i za ile w Polsce?

Premiera nowego Fujifilm Instax 12 Mini zbiegła się w czasie z udostępnieniem przez Fujifilm nowej aplikacji instax UP!, służącej do skanowania i zarządzania zdjęciami – aplikacja jest oczywiście zgodna zarówno z nowymi, jak i starszymi aparatami Instax. Aplikację można pobrać już, najnowszy Fujifilm Instax Mini 12 natomiast dostępny będzie w Polsce od 16 marca 2023 roku. Cena nie została jeszcze ujawniona, lecz można się spodziewać, że – podobnie jak poprzednik – aparat zostanie wyceniony w granicach 430 zł. Niezbyt wiele, jeśli się weźmie pod uwagę, ile frajdy dostarczają niedoskonałe zdjęcia natychmiastowe.