To może być następca krzemu. Wprowadzi technologię XXI wieku na nowy poziom

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że każdego roku producenci wypuszczają coraz nowsze, coraz wydajniejsze i coraz szybsze urządzenia elektroniczne. Miliardy ludzi na świecie korzystając z nowych komputerów, smartfonów, tabletów i smartwatchy przesyła sobie coraz więcej informacji. Informacje te są także przesyłane coraz szybciej. Powstaje zatem pytanie o granice tego rozwoju.
To może być następca krzemu. Wprowadzi technologię XXI wieku na nowy poziom

Całkiem możliwe, że zbliżające się coraz bardziej fizyczne granice rozwoju technologii opartej na krzemie zostaną przesunięte daleko w przyszłość dzięki zastosowaniu zupełnie nowych materiałów do wytwarzania układów elektronicznych i telekomunikacyjnych. Mowa tutaj o materiałach kwantowych, których możliwości są nieporównanie większe od możliwości obecnych technologii.

Badacze z Genewy we współpracy z fizykami z całego świata opracował właśnie zupełnie nowy materiał, którego budowa wpływa sprawia, że przynajmniej teoretycznie można kontrolować przepływ elektronów poprzez zakrzywianie przestrzeni, w której owe elektrony ewoluują. Artykuł naukowy został właśnie opublikowany w periodyku naukowym Nature Materials.

Naukowcy stworzyli materiał, w którym ruch elektronów można kontrolować zakrzywiając przestrzeń na poziomie kwantowym. Jak to możliwe?

Jeżeli chcemy precyzyjnie kontrolować ruch elektronów w materiale, siłą rzeczy konieczne będzie przygotowanie materiału równie precyzyjnie na poziomie atomowym. W tym celu naukowcy opracowali system wytwarzania materiałów w skali atomowej za pomocą laserów. To właśnie wiązki laserowe pozwalają nakładać na siebie kolejne warstwy atomów w taki sposób, aby ostatecznie powstał określony układ atomów w przestrzeni. Precyzyjne ułożenie atomów w przestrzeni określa właściwości całego materiału.

Czytaj także: Naukowcy odkryli element, dzięki któremu materiał kwantowy posiada niezwykłe właściwości

W przypadku materiału stworzonego na Uniwersytecie w Genewie naukowcy opracowali materiał zdolny do przetwarzania sygnałów elektromagnetycznych w skali pikosekund, a mówiąc bardziej obrazowo na poziomie jednej bilionowej części sekundy, albo liczbowo 0,000000000001 sekundy. Oczywiście należy tutaj podkreślić, że materiały takie jak krzem oraz inne obecnie używane w codziennej elektronice półprzewodniki nawet nie zbliżają się swoimi możliwościami do takich prędkości.

W opisie swojego wynalazku naukowcy wskazują, że elektrony znajdujące się w materiale kwantowym mogą przechwytywać i przekazywać sygnały przenoszące informacje, np. takie jak fotony i robić to na częstotliwościach, które dotąd w ogóle nie były wykorzystywane. To z kolei oznacza potencjał do tworzenia sieci komunikacyjnych o bardzo dużej przepustowości.

Dwie warstwy izolujących tlenków, a między nimi warstwa wolnych elektronów przenoszących informacje. Źródło: Uniwersytet w Genewie/Xavier Ravinet

Materiały kwantowe to jednak znacznie więcej niż tylko duże prędkości i wyższa wydajność. Chyba najbardziej fascynujące w nich jest to, czego nie można zrozumieć za pomocą intuicji. Według badaczy elektrony przemieszczające się w takim materiale ewoluują. Zakrzywienie przestrzeni powstające w takim materiale, które nie występuje w konwencjonalnych materiałach wykorzystywanych w przemyśle wysokich technologii, można kontrolować. Aby jednak osiągnąć taki wynik, badacze za pomocą laserów stworzyli warstwę tytanianu strontu i nałożyli na nią warstwę glinianu lantanu. Między tymi dwoma warstwami powstała cienka warstwa wolnych elektronów.

Czytaj także: Naukowcy zaobserwowali niezwykły stan kwantowy. To pierwszy taki przypadek w historii

Naukowcy studzą przy tym entuzjazm miłośników technologii. Owszem prace teoretyczne i laboratoryjne naukowcy mają już za sobą. Nie zmienia to faktu, że miną jeszcze lata zanim będzie można taki materiał zastosować w technologii użytkowej. Z drugiej strony, ten sam materiał właśnie otworzył badaczom i inżynierom drzwi do stworzenia nowych technik manipulacji sygnałami elektromagnetycznymi. Teraz jednak kolejna ciężka przeprawa: na najbliższe miesiące naukowcy planują badanie możliwości i ograniczeń nowego materiału. Nie zmienia to faktu, że odkrycia tego typu, które otwierają nam drzwi do zupełnie nowej fizyki pozwala wierzyć w to, że postęp nauki i rozwoju technologii nie zbliża się wielkimi krokami do ściany. Być może za jakiś czas okaże się, że właśnie teraz otwarto wrota do zupełnie nowych możliwości, które pozwolą na stworzenie technologii, o których dzisiaj jeszcze nikt nie myśli.