Który mamy rok? Pentax K-3 Mark III Monochrome wygląda jakby wstał z grobu

Mamy rok 2023, dominujące niegdyś lustrzanki powoli przechodzą do historii, wypychane z rynku przez coraz doskonalsze aparaty bezlusterkowe. Tymczasem Pentax wciąż nie chce przyjąć tego do wiadomości i prezentuje starą – nową lustrzankę Pentax K-3 Mark III Monochrome.
Który mamy rok? Pentax K-3 Mark III Monochrome wygląda jakby wstał z grobu

Pierwowzór nowego aparatu swoją premierę miał w 2021 roku i choć okazał się aparatem dość udanym, to już wtedy nie był konstrukcją zbyt nowoczesną. Marginalny udział Pentaxa w rynku aparatów fotograficznych zagwarantował natomiast, że i tak mało kto o nim wiedział.

Pentax K-3 Mark III Monochrome – lustrzanka vintage

Model Monochrome ma dokładnie tę samą stabilizowaną matrycę BSI CMOS 25,7 Mpix, co jego kolorowy odpowiednik, lecz pozbawioną filtru barw podstawowych Bayera. Bazowa czułość wynosi 200 ISO. Oprogramowanie zostało zmienione tak, by uwzględniało zmiany w konstrukcji matrycy (brak demozaikowania). Usunięte zostały tryby kolorowe, a wprowadzone zostały dodatkowe tryby BW. Układ stabilizacji pozwala na wykonywanie fotografii wysokiej rozdzielczości z użyciem techniki pixel shift.

Pentax K-3 Mark III Monochrome

Korpus Pentax K-3 Mark III Monochrome wykonany został ze stopów magnezu i jest uszczelniany. Aparat ma dwa sloty na karty pamięci SDXC, ekran 3,2 cala i pentapryzmatyczny wizjer z powiększeniem 0,7x pełnej klatki. Za nastawianie ostrości odpowiada znany już autofocus fazowy SAFOX 13, mający 101 punktów aktywnych, w tym 25 krzyżowych z możliwością korekcji front focus / back focus w 10 krokach, z pamięcią 20 obiektywów.

Pentax K-3 Mark III Monochrome

Usunięcie filtru Bayera z matrycy poza pozbawieniem aparatu możliwości rejestrowania obrazu kolorowego ma także inne konsekwencje. Ze względu na brak konieczności demozaikowania poprawiła się ostrość obrazu, a brak utraty światła na filtrach barwnych pozwolił na poprawę czułości matrycy i zwiększył dynamikę tonalną aparatu o 1EV. Dodatkowym efektem jest całkowity brak barwnego szumu na zdjęciach – występuje tylko szum luminacji, dużo mniej dotkliwy i do tego nadający się do wykorzystania jako „ziarno fotograficzne”.

Pentax K-3 Mark III Monochrome

Pentax K-3 Mark III Monochrome ma także kilka zmian kosmetycznych – przyciski na korpusie są szare, górny ekran LCD ma białe podświetlenie, a nad głównym ekranem znalazł się napis „Monochrome”. Menu na wyświetlaczu także jest w odcieniach szarości.

Zobacz także: Mamy 2022 rok, a Ricoh chce budować nowy aparat na kliszę. O dziwo, to nie takie głupie

Ricoh eksperymentuje, ale chyba nikt nie wie, po co

Pentax K-3 Mark III Monochrome

Udział Pentaxa w rynku aparatów fotograficznych jest w zasadzie pomijalny. Pentax ignoruje obecne trendy, co więcej – łakomie spogląda w kierunku miłośników aparatów vintage, opracowując powoli nową lustrzankę analogową. Pentax K-3 Mark III Monochrome nie jest pierwszym aparatem monochromatycznym, podobne konstrukcje w ofercie ma Leica i producenci ścianek średnioformatowych.

Popularność takich rozwiązań jest oczywiście niewielka – nawet zaawansowanym fotografom z reguły wystarcza konwersja RAW na BW podczas późniejszej obróbki – ale może to właśnie nietypowe aparaty będą sposobem na przetrwanie Pentaxa? Bo rynku popularnego to raczej już nie zawojuje, zwłaszcza, że Pentax K-3 Mark III Monochrome nie będzie tani. Polska cena nie jest jeszcze znana, ale w USA cena na start wyniesie 2200 dol.

Aktualizacja

Sugerowana cena detaliczna w Polsce wynosi 11499 zł, a dostępność określono na przełom kwietnia i maja.