Cały świat patrzy na Arabię Saudyjską. Ich rekordowe ogniwo fotowoltaiczne miażdży sprawnością

Naukowcy z Arabii Saudyjskiej pokazali na co ich stać. Najnowsze ogniwo fotowoltaiczne ich autorstwa osiągnęło rekordową wydajność, prześcigając poprzedniego zwycięzcę w wyścigu, którego opracowali niemieccy badacze.
Rekordowe tandemowe ogniwo fotowoltaiczne z Arabii Saudyjskiej / źródło: KAUST, materiały prasowe

Rekordowe tandemowe ogniwo fotowoltaiczne z Arabii Saudyjskiej / źródło: KAUST, materiały prasowe

Tandemowe ogniwo fotowoltaiczne, które zbudowane jest z dwóch jednostek – krzemowej i perowskitowej, stanowi najlepszą alternatywę dla tradycyjnych modułów opartych tylko na krzemie. Stara technologia osiąga sprawność rzędu 20-22 proc., a zapotrzebowanie rynku na energię tylko rośnie. Badacze z saudyjskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii Króla Abdullaha zaprezentowali nowego rekordzistę tandemowej technologii.

Czytaj też: Wkraczamy w nową epokę! Oto pierwsze perowskitowe ogniwo fotowoltaiczne użyte w takiej skali

Jak się dowiadujemy z komunikatu prasowego uczelni, ogniwo fotowoltaiczne oparte na perowskitach i krzemie osiągnęło sprawność konwersji energii na poziomie 33,2 proc. Jest to wartość o 0,7 pp. większa niż w przypadku poprzedniego rekordowego ogniwa opracowanego przez niemieckich inżynierów z Berlina.

Tandemowe ogniwo fotowoltaiczne pobiło rekord sprawności. Powstało w Arabii Saudyjskiej

Wynalazek Saudów zyskał już certyfikat Narodowego Laboratorium Energii Odnawialnej. A czym konkretnie wyróżnia się ogniwo poza tym, że jest tak wydajne? Według naukowców jest ono połączeniem ogniwa perowskitowego stanowiącego górną warstwę i krzemowego dwustronnego, które buduje dolną warstwę. To pierwsze pochłania najlepiej światło niebieskie, a krzemowa podstawa – czerwone. Wobec tego oba materiały się doskonale uzupełniają, co jest powodem ich sukcesu.

Czytaj też: Gigantyczna inwestycja coraz bliższa realizacji! Arabski książę ujawnił szczegóły planu

Naukowcy zwracają uwagę, że przyszłość fotowoltaiki jest w tandemowych ogniwach. Zresztą kolejne rekordy sprawności tylko ugruntowują taką opinię. Cieszy również fakt, że również w innych krajach poza Europą, Ameryką Północną i Chinami dochodzi do wiele innowacyjnych odkryć. Arabia Saudyjska w ten sposób udowadnia, że kwestia energetyki odnawialnej też jest dla niej ważna (albo przynajmniej tak się prezentuje).

Czytaj też: Szyba w oknie zamiast routera Wi-Fi. W Arabii Saudyjskiej powstał zupełnie nowy sposób przesyłu danych

Zespół badaczy z saudyjskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii Króla Abdullaha teraz przystępuje do pracy nad skalowalnością ogniwa i przygotowaniem wersji o powierzchni przekraczającej 240 centymetrów kwadratowych. Wszystko po to, aby moduł jak najprędzej znalazł zastosowanie w praktyce.