Google naprawia największą wadę Androida. Pomogą mu w tym producenci smartfonów

Do wydania stabilnej Androida 14 wersji pozostało jeszcze kilka miesięcy i jeszcze sporo rzeczy do poprawy. Google zdaje sobie z tego sprawę i najwyraźniej, tym razem nie chce działać sam. Gigant z Mountain View postanowił zaprosić do współpracy smartfonowych gigantów, w celu opracowania stosownych rozwiązań.
Google naprawia największą wadę Androida. Pomogą mu w tym producenci smartfonów

Google i Samsung chcą naprawić ograniczenia aplikacji działających w tle w systemie Android 14

Obecnie trwają intensywne prace nad kolejnym Androidem. Beta „czternastki” co i rusz dostaje jakieś usprawnienia i ulepszenia, ale do ideału wciąż jest daleko. Google pilnie wsłuchuje się w skargi programistów i użytkowników testujących system, chcąc dopiąć wszystko na ostatni guzik przed prezentacją stabilnej wersji. Jednym z problemów, na który najwięcej się narzeka, dotyczy ograniczeń nałożonych na aplikacje i usługi działające w tle. Chodzi dokładnie o fakt, że wielu producentów smartfonów wprowadza rozwiązania mające na celu oszczędzenie energii, które osiągane jest zwykle poprzez dość agresywne blokowanie aplikacji działających w tle.

Trudno się dziwić takiemu podejściu, bo nawet gdy aplikacja nie jest używana, może zużywać zasoby systemowe, takie jak pamięć i żywotność akumulatora podczas działania w tle. To z kolei może spowodować spowolnienie urządzenia i szybsze wyczerpanie ogniwa, co skutkuje złymi wrażeniami z użytkowania. Niestety, agresywne blokowanie takich aplikacji również może nie być przyjemne dla właścicieli smartfonów, w końcu działająca w tle apka czy usługa może być potrzebna, np. do synchronizacji danych czy pobierania nowych wiadomości mailowych.

Google wziął problem na poważnie i w celu opracowania jego rozwiązania, postanowił współpracować z Samsungiem. A raczej, powinnam napisać – nie tylko z Samsungiem, bo gigant wystosował otwarte zaproszenie do współpracy, z którego mogą skorzystać również inni producenci. Na razie dołączył Samsung, więc właściciele urządzeń Galaxy (tych najnowszych) powinni jeszcze w tym roku móc wypróbować opracowane rozwiązania w One UI 6 oparte na Androidzie 14.

Gigant z Mountain View zapowiedział, że współpraca ma na celu pozbycie się „ograniczeń usług pierwszego planu i pracy w tle” na różnych urządzeniach. Samsung zapowiedział z kolei, że począwszy od One UI 6, usługi pierwszego planu aplikacji dla Androida 14 będą działać zgodnie z zaleceniami, pod warunkiem że zostaną opracowane zgodnie z nową polityką Google OS API. Nowy Android pozwoli więc zminimalizować przypadki ograniczeń aplikacji działających w tle, ułatwi też programistom deklarowanie typów usług pierwszego planu i żądanie uprawnień specyficznych dla typu usługi. Dzięki temu łatwiej będzie ustalić, kiedy trzeba korzystać z usług pierwszego planu i w efekcie zapewnić, że ograniczenia będą nakładane tylko wtedy, gdy zajdzie taka konieczność.

Dla przeciętnych użytkowników Androida oznacza to po prostu mniejszą frustrację, bo rozwiązanie, nad którym pracuje Google i Samsung (oraz ewentualni partnerzy) zapewni spójne działanie aplikacji w tle na wszystkich urządzeniach.