Android 14 zaczaruje Cię sztuczną inteligencją. Wszystkie nowości w jednym miejscu

Podczas właśnie zakończonej konferencji I/O Google miał naprawdę wiele do zaprezentowania. Największą nowością był z pewnością Pixel Fold (w końcu się go doczekaliśmy), ale nie zabrakło też innego sprzętu. O tym jednak przeczytacie w osobnych artykułach. Tutaj natomiast skupimy się na Androidzie 14 i wszystkich ogłoszonych przez Google nowościach, jakie dotyczą tego najpopularniejszego na świcie systemu operacyjnego.
Android 14 zaczaruje Cię sztuczną inteligencją. Wszystkie nowości w jednym miejscu

Google zapewni przetwarzanie danych 3 miliardom urządzeń z Androidem na dwa główne sposoby: poprzez jeszcze kompletniejszy ekosystem i jeszcze bardziej imponujący system operacyjny wspierany przez sztuczną inteligencję Google’a. SI wprowadzi na smartfony z Androidem funkcje, które pomogą lepiej dostosować urządzenie do własnych preferencji, ale również zapewnią większe bezpieczeństwo. Firma pochwaliła się, że dzięki modelom sztucznej inteligencji w ciągu tego roku udało się zablokować 100 miliardów połączeń i wiadomości spamowych! To naprawdę robi wrażenie.

Android 14 – co nowego?

Zapowiedziano funkcję Magic Comopose, która zawita do Wiadomości Google. Ta nowość pozwoli odpowiadać na SMS-y za pomocą automatycznie sugerowanych odpowiedzi, które sztuczna inteligencja wygeneruje „na podstawie treści poprzednich wiadomości” tak, aby imitowały to, jak i co zwykle piszemy. Może również napisać bardziej zwięźle i profesjonalnie lub nadać wiadomością styl wzorowany na tym, jak np. pisał Szekspir.

Wraz z pojawieniem się Androida 14 Google wyniesie Material You na jeszcze wyższy poziom, dając możliwość personalizacji systemu, jakiej do tej pory nie było. Będzie można dostosować ekran blokady za pomocą nowych skrótów czy fantazyjnych stylów zegara. Tych możliwości będzie oczywiście więcej i w efekcie trudno będzie znaleźć dwa tak samo dostosowane smartfony. Dodatkowo, na urządzenia Pixel jeszcze w tym miesiącu trafią personalizowane tapety. Posiadacze smartfonów Google’a będą mogli ustawić sobie tapety z emotikonami dostosowanymi według własnych preferencji oraz tapety Cinematic, które wykorzystują sieci uczenia maszynowego do przekształcania zdjęć w obrazy 3D. Zależnie od tego, jak przechylimy telefon, tapeta będzie wyglądać inaczej.

Jeśli nie mamy takiego zdjęcia, które idealnie nadawałoby się na tapetę, nic nie szkodzi. Tu z pomocą przyjdzie funkcja Generative AI, która pozwoli puścić wodze fantazji i zmieniać obrazy korzystając z sugerowanych podpowiedzi lub własnych pomysłów. Po jej ustawieniu, Material You automatycznie dostosuje do niej kolory systemu.

Ponadto Android wprowadzi nową obsługę trybu nocnego i 10-bitowego wideo HDR w aplikacjach społecznościowych, takich jak Instagram oraz Ultra HDR (na Androidzie 14), który umożliwi robienie i przeglądanie zdjęć w jasnych kolorach, z wyraźnymi cieniami i w niesamowitej rozdzielczości.

Ogłoszono ulepszoną funkcję Znajdź moje urządzenie

Google rozbuduje też funkcję Znajdź moje urządzenie (Find My Device). Już nie tylko smartfon, ale też słuchawki, tablety i inne połączone urządzenia będzie można z łatwością zlokalizować. Warto tutaj wspomnieć, że sieć będzie szyfrowana, a informacje dostępne jedynie dla nas, więc nawet Google nie dowie się, gdzie zostawiliśmy nasze słuchawki.  Pojawi się też funkcja wykrywająca powiadomienia pochodzące z nieznanych trackerów. Smartfon ostrzeże nas, gdy wykryje taki lokalizator poruszający się razem z nami. O tej funkcji jednak tylko wspomniano i zapowiedziano, że więcej informacji na jej temat poznamy w kolejnych miesiącach.

Android 14 sztuczną inteligencją stoi

Jak widać, Google stawia na sztuczną inteligencję nie tylko w swoich pozostałych usługach, ale też na smartfonach. Nowości, jakie przyniesie ze sobą Android 14 w zakresie personalizacji urządzenia są naprawdę spore i z niecierpliwością czekam, żeby wypróbować je w praktyce.

PS. Obserwujcie Focus Technologie na TikToku!

@focustechnologie

Coraz więcej rzeczy zrobi za nas sztuczna inteligencja, coraz więcej składanych smartfonów na rynku. Oto najciekawsze nowości od Google #google #ai #sztucznainteligencja #pixelfold #focustech

♬ Chill Vibes – Tollan Kim