Nikon Z8 oficjalnie – niemal tak dobry, jak większy brat

Nikon nie okupuje szczytów rankingów najpopularniejszych aparatów fotograficznych, lecz najpotężniejszy korpus, Nikon Z9 został dobrze przyjęty przez profesjonalnych użytkowników. Był to jednak aparat duży, masywny i z całą pewnością nie dla każdego. Najnowszy Nikon Z8 jest znacznie lżejszy, lecz oferuje większość zaawansowanych rozwiązań starszego brata.
Nikon Z8
Nikon Z8

Nikon Z8 to wilk w owczej skórze

Nikon Z8

Nowy korpus jest lżejszy o 30% w stosunku do Z9 i 15% lżejszy od popularnej pełnoklatkowej lustrzanki D850. Nikon Z8 waży zaledwie 910 gramów, posiada jednak pełne uszczelnienia i może pracować w trudnych warunkach atmosferycznych, także w niskich temperaturach do -10° C

Sercem Nikona Z8 jest znany ze starszego brata tandem: procesor EXPEED 7 i matryca BSI CMOS 45,7 Mpix, zdolna do rejestracji video 8,3K w 60 kl./s lub 4,1K w 120 kl./s. Pośród dostępnych formatów zapisu video jest także 12-bit RAW (Nikon N-RAW, ProRES HQ). Nikon Z8 posiada wyłącznie elektroniczną migawkę, co wraz z matrycą o bardzo szybkim odczycie liniowym minimalizuje efekt rolling shutter. Sensor został wyposażony w układ redukcji wibracji o skuteczności do 6 EV. Aparat jest zdolny do zdjęć seryjnych z prędkością 20 kl./s w formacie RAW i 30 kl./s w formacie jpeg o pełnej rozdzielczości.

Nikon Z8

Wyższe prędkości można uzyskać obniżając rozdzielczość – w trybie DX (APS-C) można uzyskać do 60 kl./s w formacie jpeg, a obniżając rozdzielczość do 11 Mpix aż do 120 kl./s, wszystko bez zaniku obrazu w wizjerze/ekranie (dzięki technologii Dual Stream) i z pełni działającym autofocusem. Aparat może także rozpoczynać rejestrację przed wciśnięciem przycisku migawki do końca.

Autofocus wykorzystuje przy pracy algorytmy uczenia maszynowego AI, dzięki którym jest w stanie precyzyjnie wykryć i śledzić ludzi, zwierzęta (psy, koty, ptaki), samochody, motocykle, rowery, samoloty i pociągi. Układ działa do -9 EV, zarówno dla zdjęć jak i filmów, radzi sobie z tylnym oświetleniem i szybkimi ruchami śledzonych celów.

Nikon Z8

Nikon Z8 obsługuje HDR – w przypadku video w formacie 10-bit HLG, a zdjęcia w 10-bit HEIF. Korpus posiada dwa gniazda na karty pamięci oraz dwa porty USB-C, dzięki którym możliwe jest jednocześne przesyłanie zarejestrowanego materiału i ładowanie aparatu.

Nikon Z8 – cena i dostępność

Jak przystało na korpus z najwyższej półki nie będzie on tani – producent wycenił go na 20999 zł. Nie ma w tej chwili informacji kiedy sprzęt będzie dostępny, lecz rozpoczęta została jego przedsprzedaż.