Polacy dostają dziwny alert RCB. Trwają poszukiwania tajemniczego obiektu

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało pilny alert RCB dotyczący poszukiwań obiektu powietrznego przypominającego balon. Otrzymali go mieszkańcy województw pomorskiego, zachodniopomorskiego i kujawsko-pomorskiego.
Polacy dostają dziwny alert RCB. Trwają poszukiwania tajemniczego obiektu

Tajemniczy obiekt nad Polską

Zgodnie z informacjami Ministerstwa Obrony Narodowej: „Centrum Operacji Powietrznych odnotowało pojawienie się w polskiej przestrzeni powietrznej obiektu, który wleciał z kierunku Białorusi. Zgodnie z informacjami COP prawdopodobnie jest to balon obserwacyjny. Kontakt radarowy został utracony w okolicach Rypina”.

Sytuacja jest o tyle poważna, że na terenie Polski odbywają się w tej chwili duże manewry NATO Anakonda-23 i co oczywiste, pojawiają się przypuszczenia, że obecność pochodzącego z za naszej wschodniej granicy balonu z aparaturą obserwacyjną ma z nimi związek – Białoruś ściśle współpracuje z Rosją w kwestiach wojskowych i wywiadowczych.

Zobacz też: Pentagon kazał zestrzelić tajemniczy balon. Napięcie z Chinami wisi w powietrzu [AKTUALIZACJA] (chip.pl)

Nie jest to też pierwszy raz, gdy na terytorium kraju NATO wysyłany jest podobny sprzęt. Na początku lutego 2023 roku Pentagon poinformował, o zestrzeleniu chińskiego balonu szpiegowskiego nad terytorium USA. Trwająca na Ukrainie wojna z Rosją i napięcie między Rosją i NATO sprzyja podobnym incydentom i prowokacjom także w Europie.

Alert RCB – trwają poszukiwania tajemniczego obiektu

Wspomniany balon znad Białorusi przekroczył granicę Polski w okolicach Białowieży 12 maja o godzinie 20:30 i jak informuje kpt. Ewa Złotnicka, oficer prasowy Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, był śledzony wcześniej. Prowadza była obserwacja radarowa, w powietrze poderwana została para dyżurna myśliwców MiG-29, a następnie F-16. Kontakt radarowy został utracony w okolicach Rypina, w województwie kujawsko-pomorskim. Po zniknięciu z radarów rozpoczęte zostały natychmiastowe poszukiwania na ziemi, z użyciem śmigłowca SAR, UAV, jednostek Policji i 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Nasz redakcyjny kolega ze Słupska informuje też o wciąż wzmożonej aktywności sił powietrznych.

Wszelkie podejrzane obiekty należy natychmiast zgłaszać na numer alarmowy Policji.

@focustechnologie

Tym razem Alert RCB dostarczył bardzo poważną wiadomość❗ W województwach pomorskim, kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim może znajdować się balon, który nie należy do polskich służb wojskowych. Zaleca się, by go nie dotykać, a zamiast tego zgłosić go do najbliższego posterunku policji #news #informacje #alertrcb #ufo #nol #focustech

♬ News, news, seriousness, tension(1077866) – Lyrebirds music