Odbieranie połączeń na telewizorze? Takie rzeczy nie tylko u Apple’a

Podczas WWDC 2023 Apple zapowiedział wiele nowości, wśród których znalazła się też obsługa FaceTime’a na telewizorach z systemem tvOS 17 i Apple TV 4K. Konkurencja jednak nie pozostaje w tyle, bo dowiedzieliśmy się właśnie, że Google szykuje podobną opcję.
Odbieranie połączeń na telewizorze? Takie rzeczy nie tylko u Apple’a

Konferencja wprost z wygodnej kanapy i bez ruszania się sprzed telewizora? Android TV 14 da taką możliwość

Google intensywnie pracuje nad kolejną wersją Androida. Chodzi nie tylko o tego przeznaczonego na smartfony i tablety, ale również o Android TV, czyli system dla telewizorów. Ten jest już dostępny w pierwszej wersji beta i dzięki temu poznaliśmy kilka nowości, jakie przyniesie. Jednocześnie też wygląda na to, że Android TV 13 został definitywnie odłożony do lamusa, choć gigant głośno tego nie przyznał. Zresztą, również o przygotowywanych ulepszeniach usłyszeliśmy z przecieku, bo firma jeszcze niczego oficjalnie nie zdradziła.

Dziennikarz Mishaal Rahman postanowił wnikliwie przyjrzeć się kodowi źródłowemu systemu Android TV 14 i zauważył w nim bardzo interesującą funkcję. Znalazły się tam powiadomienia o połączeniach przychodzących, a nawet opcja, która umożliwia odbieranie ich z poziomu obsługiwanych na telewizorach aplikacji. By zobaczyć powiadomienia, konieczne jest oczywiście zalogowanie się do swojego osobistego profilu. Oznacza to, że będziemy mogli prowadzić rozmowy bez opuszczania wygodnej kanapy czy nawet sięgania po smartfona – wszystko z poziomu telewizora i dostępnych na nim komunikatorów. Wideokonferencja w pracy? Żaden problem, prezentacje współpracowników obejrzymy na wielkim ekranie i już żaden szczegół nam nie umknie.

Jak widać Google wpadł na ten sam pomysł co Apple. Gigant z Cupertino ogłosił bowiem podczas konferencji WWDC 2023, że urządzenia z systemem tvOS 17 i telewizory Apple TV 4K będą oferować obsługę FaceTime’a. Apple zdradził o wiele więcej szczegółów na temat działania funkcji, ale spodziewam się, że gdy przyjdzie do ogłoszenia Android TV 14, Google też uchyli rąbka tajemnicy i nie będziemy musieli polegać tylko na doniesieniach.

Obsługa połączeń nie jest jednak jedyną nowością, jaka trafi na telewizory wraz z nowym Android TV. Pierwsza wersja beta wprowadza również:

  • ustawienie jakości obrazu, które pozwala użytkownikom wymusić określony format HDR lub SDR,
  • przełącznik trybu energii z opcjami „niski, średni, wysoki i nieograniczony”, które stopniowo ograniczają funkcje sieciowe,
  • usprawnienia dla osób niedowidzących,
  • ulepszone zarządzanie urządzeniami audio – w pulpicie nawigacyjnym dostaniemy opcję zobaczenia dostępnych słuchawek i innych urządzeń audio Bluetooth.

To dopiero kilka zmian, jakie zostały odkryte w Android TV 14. Jest to jednak pierwsza wersja beta, więc kiedy pojawią się kolejne, poznamy zapewne następne ulepszenia i nowości. Niestety Google nadal nie ujawnił, jak długo potrwają testy i kiedy aktualizacja ze stabilną wersją systemu pojawi się na telewizorach.