Sojusz Izraela z Niemcami dał życie unikalnej broni

Światło dzienne ujrzał właśnie nowy podwodny dron, który może autonomicznie wykrywać i śledzić okręty podwodne. Został zaprezentowany przez izraelsko-niemiecki zespół dwóch firm, zajmujących się obronnością i technologią. Jeśli wierzyć zapewnieniom, to żaden okręt podwodny się przed nim nie ukryje, co czyni go wyjątkowym rodzajem broni.
Sojusz Izraela z Niemcami dał życie unikalnej broni

Nowy podwodny dron BlueWhale ma wykryć każdy okręt podwodny

Dron o nazwie BlueWhale jest wynikiem wspólnego przedsięwzięcia Elta Systems, a więc spółki zależnej Israel Aerospace Industries oraz Atlas Elektronik, czyli spółki zależnej niemieckiego Thyssenkrupp Marine Systems. Mimo swoich bezzałogowych zapędów, to i tak spory autonomiczny pojazd podwodny (AUV – Automous Underwater Vehicle), jako że mierzy całe 12 metrów długości. Najważniejsza cecha? Możliwość działania całkowicie niezależnie lub pod okiem operatorów w trybie zdalnego sterowania, co zapewnia mu możliwość przeprowadzania długich misji obserwacyjnych.

Czytaj też: Odnaleziono tajny okręt podwodny z czasów II WŚ. Jego poszukiwania trwały kilkadziesiąt lat 

Dlatego właśnie BlueWhale został wyposażony w zaawansowane technologicznie czujniki i systemy wykrywania, które pozwalają mu identyfikować i śledzić okręty podwodne w czasie rzeczywistym. Wykorzystuje do tego jednocześnie rozbudowane algorytmy i sztuczną inteligencję do analizy danych, a tym samym dostarczania dokładnych i aktualnych informacji siłom morskim. Zawdzięcza to m.in. swojemu innowacyjnemu nadajnikowi, który umożliwia mu korzystanie z sonaru bistatycznego, a więc techniki polegającej na wysyłaniu i odbieraniu fal dźwiękowych z różnych lokalizacji. Pozwala to dronowi wykrywać niewidzialne okręty podwodne, które mogą omijać konwencjonalne systemy sonarowe.

Czytaj też: Postrach głębin w wojskowym wydaniu. Oto uzbrojony dron podwodny z Południowej Korei o ogromnym potencjale

Nie bez powodu więc BlueWhale ma potencjał zrewolucjonizowania strategii bezpieczeństwa morskiego. Może znacząco zwiększyć świadomość sytuacyjną i możliwości reagowania w domenie podwodnej. Sama zdolność tego drona do wykrywania i śledzenia okrętów podwodnych może znacznie zmniejszyć ryzyko stwarzane przez podwodne zagrożenia, takie jak wykrywanie niewidzialnych okrętów podwodnych, neutralizowanie min morskich lub zapewnianie wczesnego ostrzegania i odstraszania przed atakami okrętów podwodnych.

Czytaj też: Ojciec nowoczesnych okrętów podwodnych czy szalony ekscentryk? Jego dzieło znaleziono po ponad stu latach

Z kolei sama izraelsko-niemiecka współpraca pokazuje znaczenie międzynarodowego partnerstwa w rozwoju najnowocześniejszych technologii obronnych. Jednak technologia ta wiąże się również z pewnymi wyzwaniami lub ograniczeniami, które należy rozwiązać, takimi jak kwestie prawne i etyczne, trudności w komunikacji i koordynacji lub środki zaradcze ze strony przeciwników. Trzeba jednak przyznać, że BlueWhale to wręcz przełomowy podwodny dron, który może autonomicznie wykrywać i śledzić okręty podwodne w czasie rzeczywistym. Ma kilka kluczowych cech i możliwości, które czynią go potężnym atutem w dziedzinie nadzoru podwodnego.

PS – po więcej materiałów najwyższej jakości zapraszamy na Focus Technologie. Subskrybuj nasz nowy kanał na YouTubie!