Chińczycy produkują wodór ze słonej wody. Znaleźli sposób, jak zrobić to tanio

Jak się okazuje, Chińczycy opracowali wydajną metodą pozyskiwania wodoru z wody morskiej. Z udostępnionych informacji wynika, że w całym procesie nie trzeba nawet wykorzystywać odsalania.
Chińczycy produkują wodór ze słonej wody. Znaleźli sposób, jak zrobić to tanio

O sprawie informuje South China Morning Post, a jeśli dotychczasowe ustalenia się potwierdzą, to będziemy mogli mówić o prawdziwym przełomie. W grę wchodzi nawet produkowanie dużych ilości wodoru, który mógłby się w takich okolicznościach stać tanim, a co najważniejsze – niskoemisyjnym bądź bezemisyjnym źródłem energii.

Czytaj też: Koreańscy badacze dokonali przełomu. Powstała nowa metoda wytwarzania zielonego wodoru

Dodajmy do tego fakt, iż proces produkcyjny jest napędzany z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, a całość okaże się nawet bardziej imponująca. Platforma opracowana przez chińskich naukowców, szerzej opisana na łamach Nature, nosi miano Dongfu Number One i dryfuje na południowo-wschodnich wodach Państwa Środka, u wybrzeży prowincji Fujian. 

Aby zyskać pewność, iż obiekt ten nie polegnie w starciu z siłami natury, został on zaprojektowany tak, aby wytrzymać uderzenia wysokich fal oraz wiatr o sile do ośmiu stopni w skali Beauforta. Platforma przeszła też istotny tekst, za sprawą którego przez 10 dni – bez przerwy – zajmowała się produkcją wodoru z wody morskiej. Kluczowy test odbył się w ubiegłym miesiącu, a w czerwcu do sieci trafiły informacje na temat jego przebiegu.

Wodór produkowany z użyciem chińskiej technologii ma wysoką czystość, a wykorzystywana w tym procesie woda morska nie musi być odsalana

Co wiemy na temat chińskiej technologii? W obecnej formie pływający zakład produkcji wodoru zajmuje powierzchnię 63 metrów kwadratowych i czerpie energię z turbin wiatrowych. Po 10 dniach wspomnianego eksperymentu platforma nadal świetnie radziła sobie z odrzucaniem jonów, utrzymując wynik rzędu 99,99%. Produkowany w takich okolicznościach wodór miał czystość wynoszącą minimum 99,9%. 

Czytaj też: Hiszpania zasilana wyłącznie odnawialnymi źródłami energii. Tamtejszy sektor energetyczny dokonał czegoś niesamowitego

Gdy usunięta zostaje konieczność odsalania wody, zanim zostanie on użyta do pozyskania wodoru, pojawia się szereg korzyści. Przy odpowiednio dużej skali produkcji w grę miałoby wchodzić otrzymywanie kilograma wodoru w cenie 11,2 juana, czyli mniej więcej 6,5 złotego. Dla porównania, obecnie stosowane przez Chińczyków metody produkcji wodoru z gazu ziemnego są związane z mniej więcej dwukrotnie wyższymi kosztami.