Starlink w Polsce – wszystko, co musisz wiedzieć. Zamontowaliśmy internet od Muska w środku lasu

Starlink, czyli satelitarny internet od Space X (firmy Elona Muska) to w Polsce wciąż rzadkość. Po części ze względu na to, że nasz kraj jest stosunkowo dobrze pokryty zasięgiem tradycyjnej łączności sieciowej, a po części przez wzgląd na bardzo wysoki koszt internetu satelitarnego. W Polsce nadal są jednak miejsca, gdzie zasięg operatorów nie sięga, a Starlink wydaje się być najlepszą opcją, by temu zaradzić.
Starlink w Polsce – wszystko, co musisz wiedzieć. Zamontowaliśmy internet od Muska w środku lasu

Sprawdziliśmy, jak działa Starlink w środku lasu pod Warszawą. Ile to kosztuje? Jak przebiega instalacja? Wszystkiego dowiecie się z naszego mega-materiału na kanale Focus Technologie, przygotowanego przez Konrada Koterbę.

Starlink w Polsce – jak to działa?

Znajomi Konrada, Martyna i Maciek, porzucili miejski zgiełk na rzecz życia i pracy w głuszy. Niestety wyprowadzka do lasu wiązała się z kompromisem w postaci słabego zasięgu internetowego, toteż w poszukiwaniu alternatywy zdecydowali się oni na zakup internetu od Elona Muska.

Z materiału zamieszczonego poniżej dowiesz się, jak przebiega – kroczek po kroczku – konfiguracja internetu satelitarnego Starlink. Dowiesz się też, jak trzeba przygotować teren, by uzyskać jak najlepszy zasięg oraz ile kosztuje nie tylko zakup i instalacja samego internetu, ale też przygotowanie terenu, które tutaj okazało się niezbędne, by móc ze Starlinka komfortowo korzystać. Zapraszamy do obejrzenia materiału i subskrybowania naszego nowego kanału – Focus Technologie!

Starlink – pomiary szybkości

Po instalacji Starlinka przeprowadziliśmy szereg pomiarów. Jak widać jakość łącza waha się dość drastycznie zależnie od dnia i warunków atmosferycznych. Momentami pomiary szybkości pobierania nie przebijają 40 Mbps, innym razem bez trudu przekraczają granicę 200 Mbps. Za każdym razem uzyskiwane wyniki przebijają szybkość dostępnego w okolicy zasięgu sieci LTE/5G, której pomiary są załączone na samym dole galerii: