mObywatel 2.0 lada dzień trafi na Twój telefon. My już go mamy i wiemy, co ze smartfonami Huawei

Na spotkaniu w Centralnym Ośrodku Informatyki miałem okazję dowiedzieć się nieco więcej o zbliżającej się premierze aplikacji mObywatel 2.0. Rozwiązanie określane jest dumnie mianem “bramy do cyfrowego państwa” i muszę przyznać, że nie ma w tym dużej przesady. Długofalowa wizja jaką podzielili się przedstawiciele COI oraz Ministerstwa Cyfryzacji  przewiduje, że aplikacja będzie sukcesywnie uzupełniana o nowe funkcje i przyjmie na siebie również rolę narzędzia transakcyjnego. Wersje beta dla Androida i iOS można już testować. Przy okazji poznałem decyzję władz dotyczącą wersji dla smartfonów Huawei.
mObywatel 2.0 lada dzień trafi na Twój telefon. My już go mamy i wiemy, co ze smartfonami Huawei

Na obecnym etapie do aplikacji mObywatel 2.0 można dodać mDowód, mPrawo jazdy, Unijny Certyfikat COVID, Kartę Dużej Rodziny, szereg legitymacji (emeryta-rencisty, studencką, szkolną, adwokacką, ulgowych usług transportowych), listę pojazdów zarejestrowanych w CEPIK oraz Małopolską Kartę Aglomeracyjną. W ramach dodatkowych usług da się też m.in. sprawdzić punkty karne, połączyć z systemem Bilkom (rozkład i bilety kolejowe), wysłać wniosek o dodatek elektryczny, sprawdzić eRecepty, a także zgłosić naruszenie środowiskowe (obsługiwane przez GIOS). 

Wkrótce dołączy do nich nowa usługa o nazwie Bezpieczny autobus, która pozwoli po numerze rejestracyjnym sprawdzić ważność badań technicznych oraz polisy OC pojazdu.

Ponieważ już 14 lipca cyfrowy mDowód zrówna się pod względem ważności ze swoim plastikowym odpowiednikiem, aplikacji mObywatel 2.0 będzie można używać do potwierdzenia swojej tożsamości, np. w urzędzie, sądzie, przychodni, na poczcie czy u notariusza, a po 31 sierpnia być może również w banku). 

W tym celu należy pokazać kod QR wygenerowany przez program. W ten sam sposób sami możemy sprawdzić tożsamość innego użytkownika (skanując jego kod QR własną aplikacją). Rozwiązanie zastąpi dotychczasową metodę uwierzytelniania – aplikację mWeryfikator, służącą do autoryzacji tożsamości użytkownika aplikacji mObywatel. Wiemy już, że operatorem odpowiadającym za płatności podatków z poziomu aplikacji mObywatel 2.0 będzie Bank Gospodarstwa Krajowego, który będzie z tego tytułu pobierać prowizję w wysokości maksymalnie 5 groszy.

mObywatel 2.0 od kuchni – proces projektowania, kod źródłowy i jedna zła wiadomość

Kilkoma ciekawostkami z zaplecza i procesu projektowania aplikacji podzielili się przedstawiciele Centralnego Ośrodka Informatyki, odpowiedzialni za proces developmentu. Początki projektu sięgają 2017 roku i od tamtej pory kod źródłowy aplikacji był wielokrotnie modyfikowany. Na potrzeby mObywatela 2.0 w zapadła decyzja o porzuceniu monolitycznej architektury aplikacji, przechodząc na model współpracujących ze sobą mikroserwisów (obecnie jest ich około 40-50). 

Program w zasadzie powstał od podstaw, a jego kod źródłowy składa się obecnie z 2,5 mln linijek. W projekcie zmodyfikowano łącznie 52 tys. plików, testując ponad 4,4 tys. scenariuszy użytkowania. W ciągu 12 miesięcy od premiery aplikacji mObywatel 2.0 jej kod źródłowy zostanie opublikowany. Oczywiście sama aplikacja przeszła również serię badań użyteczności (UX). 

Czytaj też: Exatel brata się z Play. Huawei już nie przeszkadza rządzącym?

Jeszcze pod koniec ubiegłego roku zespół developerów, którym postawiono zadanie stworzenia mObywatela 2.0 liczył sobie raptem 20 osób. Obecnie liczy sobie ponad 60 osób, podzielonych na sześć zespołów pracujących nad tym projektem w metodyce Scrum. Każdy z zespołów ma grupę developerów dla iOS oraz Androida i osoby odpowiedzialne za tzw. backend. Zapytacie teraz: a co z wersją dla smartfonów Huawei, które zostały pozbawione dostępu do usług Google i obecnie korzystają ze sklepu AppGallery. Niestety, dla nich mObywatel 2.0 pozostanie niedostępny.

mObywatel 2.0 – kiedy premiera finalnej wersji?

Premiera aplikacji mObywatel zbiega się w czasie z dniem, w którym mDowód zrówna się pod względem ważności z tradycyjnym dowodem osobistym w formie plastikowej – 14 lipca. Użytkownicy poprzednich wersji otrzymają powiadomienie o aktualizacji. Co ciekawe, wersję beta dla iOS i Androida możecie przetestować już teraz. Na specjalnej stronie internetowej znajdziecie szczegółowy przewodnik instalacji dla obu platform. To idealna okazja sprawdzić (a być może zgłosić jeszcze jakąś nieprawidłowość) produkt przed finałem.

PS – po więcej materiałów najwyższej jakości zapraszamy na Focus Technologie. Subskrybuj nasz nowy kanał na YouTubie!