Polacy mogą patrzeć z zazdrością. U sąsiada budują pompę ciepła, jakiej jeszcze nie było

Pompy ciepła mogą znaleźć zastosowanie nie tylko w przydomowych systemach grzewczych, ale również w projektach na o wiele większą skalę. Do budowy gigantycznej pompy ciepła przymierza się niemiecka firma energetyczna. Gdzie stanie owy gigant?
Pompy ciepła staną w Kolonii

Pompy ciepła staną w Kolonii

RheinEnergie, niemiecka firma energetyczna operująca w zachodniej części kraju zainwestuje aż 3,8 miliarda euro w nowe formy dostawy energii do 2035 roku – dowiadujemy się z informacji prasowej przedsiębiorstwa. Centralnym elementem systemu będzie sporych rozmiarów pompa ciepła w Kolonii.

Czytaj też: Wodór czy pompy ciepła – co opłaca się bardziej? Odpowiedź nie jest taka oczywista

To będzie największa konstrukcja tego typu w Europie. W Kolonii-Niehl stanie pompa ciepła wykorzystująca naturalne ciepło wody w Renie do ogrzewania gospodarstw domowych. Obiekt dostarczy energii o mocy 150 MW. Odbiorcami będzie 30 tysięcy jednostek mieszkalnych w północnej części niemieckiej metropolii. Warto zwrócić uwagę na położenie dzielnicy Niehl w mieście – zlokalizowana jest wzdłuż Renu, a więc umieszczenie pompy ciepła wydaje się bardzo zasadne.

Według informacji od RheinEnergie, pierwsza łopata zostanie wbita na placu budowy obiektu w 2024 roku, a ukończenie inwestycji powinno mieć miejsce przed 2027 rokiem. Co ciekawe, niemieckie przedsiębiorstwo nie spocznie na laurach i zamierza w sąsiedniej dzielnicy Merkenich wybudować podobną pompę ciepła o mocy 50 MW.

Ren przepływający przez Kolonię / źródło: Mapy Google, zrzut ekranu

Pompy ciepła, jakich nie widziano w Europie. Staną nad Renem

Jak zauważamy, Ren staje się kluczowym elementem w energetyce odnawialnej. Rzeka jest wykorzystywana do wielu celów, nie tylko w energetyce, ale również transporcie. Każdego roku setki barek transportuje towaru pomiędzy portami, z których największy jest ten w Duisburgu.

Niestety coraz częstsze susze wpływają negatywnie na stan wody w Renie, który w minionych latach (chociażby podczas rekordowo upalnego lata w 2022 roku) obniża się do niebezpiecznie niskich poziomów. Przez co transport rzeczny bywa utrudniony.

Z wód Renu (zwłaszcza w jego dolnym biegu) korzysta również przemysł. Na wysokości Zagłębia Ruhry w latach 80. XX wieku wody zostały silnie zanieczyszczone przez liczne fabryki i zakłady znajdują się w regionie. Obecnie sytuacja jest znacznie lepsza, a remediacja wód przyniosła oczekiwane skutki. Wodę pitną dla mieszkańców zagłębia pobiera się m.in. z Renu.

Czytaj też: Wyjątkowa pompa ciepła może trafić do prywatnych domów. Niewiarygodne, czym ona grzeje

Wobec tak dużego przywiązania do korzystania z zasobów wodnych Renu nie dziwi więc fakt, że gigantyczne pompy ciepła powstaną właśnie nad jego brzegiem. Powolnymi kroczkami do przodu Niemcy podążają w stronę zielonego systemu ciepłownictwa.