Czy to koniec małych flagowców z Androidem? Asus przerywa milczenie w sprawie ZenFone

Nieczęsto decydujemy się na pisanie o informacjach nie do końca sprawdzonych, jednak tym razem czynimy wyjątek. Jeśli bowiem się potwierdzi, to będzie to najprawdopodobniej oznaczało koniec całej kategorii smartfonów – małych urządzeń o bardzo rozbudowanej specyfikacji.
Asus Zenfone 10

(fot. Andrzej Libiszewski, Chip.pl)

Małe już nie jest piękne?

Sygnały płynące z Tajwanu wskazują na to, że Asus zdecydował się na daleko idącą restrukturyzację, w wyniku których całkowicie zamknięte zostaną niektóre działy firmy. Dotyczy to między innymi oddziału zajmującego się smartfonami z serii Zenfone.

Asus Zenfone 10
(fot. Andrzej Libiszewski, Chip.pl)

Miałem przyjemność testować nie tak dawno Zenfone 10 i poza niezbyt pochlebnymi uwagami dotyczącymi wątpliwej sprawności aparatów fotograficznych smartfon ten niezwykle przypadł mi do gustu – dzięki zgrabnej formie, niesamowitej wydajności, doskonałej płynności pracy i znakomitej obsłudze audio – Zenfone 10 był jednym z niewielu smartfonów z górnej półki wyposażonych w minijacka 3,5 mm i bezstratny kodek Bluetooth aptX Lossless do przesyłania najwyższej jakości dźwięku.

Smartfony tylko spod szyldu ROG Phone?

Zamknięcie działu odpowiedzialnego za jego zaprojektowanie niestety nie wróży dobrze podobnym projektom, tym bardziej że pracownicy zajmujący się serią Zenfone prawdopodobnie zostali wchłonięci w większości przez drugi z działów zajmujących się smartfonami, czyli ROG Phone. Może to oznaczać zepchnięcie smartfonów spod szyldu Asusa do całkowitej niszy, bowiem urządzenia ROG, choć potężne, koncentrują się na mobilnej rozrywce i z pewnością nie są przeznaczone dla typowego użytkownika.

Chociaż wciąż brak oficjalnego potwierdzenia powyższych informacji, komentatorzy zwracają uwagę na niektóre działania Asusa mogące wskazywać na realność tego scenariusza, takie jak skasowanie z oficjalnej strony starszych wersji firmware dla urządzeń Zenfone (oczywiście dla dobra użytkowników), a niedawno także usunięcie (oficjalnie tylko chwilowe) narzędzi do odblokowywania bootloadera w tych smartfonach.

Smartfony Zenfone oczywiście nigdy nie były zbyt popularne. Ale na rynku zdominowanym przez ekrany wielkości lotniskowca były potrzebne. Ich potencjalne zniknięcie z rynku niestety w zasadzie pozbawi klientów poszukujących mniejszych urządzeń alternatywy – jedynie Apple i Sony mają cokolwiek do zaoferowania miłośnikom małych gabarytów, ale żadna z ich propozycji nie aspiruje do grona sprzętu z najwyższej półki i trudno uznać je za alternatywę. Pozostaje mieć nadzieję, że pogłoski się nie sprawdzą…

Aktualizacja 29.08.2023:

Asus w oficjalnym oświadczeniu zdementował pogłoski:

Chcielibyśmy odnieść się do plotki, że ASUS Zenfone 10 będzie ostatnim modelem z serii, a linia produktów ASUS Zenfone zostanie zamknięta. To nieprawda. Będziemy kontynuować nasze dwie główne linie smartfonów: ROG Phone i Zenfone. ASUS jest bardzo oddany działalności związanej ze smartfonami i swoim klientom. Więcej informacji można znaleźć w raportach finansowych za drugi kwartał. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą produktów na rok 2024.

Oświadczenie firmy jest jednoznaczne i jak z niego wynika, miłośnicy serii Zenfone nie mają powodów do obaw. Oczywiście niektórzy z nas jeszcze pamiętają casus LG, który także zajadle dementował podobne pogłoski, a jak skończył ich dział smartfonów, wszyscy wiedzą…