Ta fotowoltaiczna inwestycja jest dumą całego kraju. Polska może tylko obejść się smakiem

Kolejne fabryki ogniw fotowoltaicznych będą powstawać w Europie. Monopol Chin ma szansę zostać nieco ukruszony dzięki pomocy Unii Europejskiej. O najnowszej inwestycji w Szwecji poinformowała firma Midsummer. Cóż takiego będzie ona produkować? Bo zwykłymi panelami słonecznymi tego nazwać się nie da.
Zdjęcie poglądowe ze Szwecji

Zdjęcie poglądowe ze Szwecji

Szwedzki producent ogniw fotowoltaicznych Midsummer będzie budować ogromną fabrykę modułów cienkowarstwowych typu CIGS. Firma pochwaliła się tym w komunikacie prasowym, przy okazji informując o sowitym dofinansowaniu ze strony Unii Europejskiej, jakie dostała. Mowa o niemałej kwocie 32 milionów euro.

Czytaj też: Zielony wodór będzie produkowany nad Wisłą. Olbrzymia inwestycja ruszy na północy Polski

Zakład produkcyjny ma mieć moce przerobowe w wysokości 200 MW i nie będzie kolejnym gigantem konstruującym tradycyjne krzemowe moduły fotowoltaiczne. Szwedów interesują bardziej zaawansowane technologie. Przypomnijmy, że cienkowarstwowe ogniwa fotowoltaiczne nie są przyszłościowym substytutem dla paneli słonecznych, ale ich uzupełnieniem.

Inwestycja Unii Europejskiej w szwedzką fabrykę ogniw fotowoltaicznych CIGS

CIGS są jednostkami budowanymi z selenku miedzi, indu i galu. W formie warstw można je osadzać na szklanych i plastikowych powierzchniach. Zwłaszcza to drugie zastosowanie sprawia, że ogniwa mogą przybierać różne kształty. Dzięki temu zainstalujemy je na nietypowych powierzchniach, zwłaszcza tam, gdzie tradycyjne krzemowe moduły się nie zmieszczą. Midsummer wskazuje, że jego produkty będą mogły być montowane również na lekkich konstrukcjach dachowych, które nie wytrzymałyby ciężaru klasycznych paneli słonecznych.

Przykładowe ogniwo CIGS / źródło: Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Ogniwa typu CIGS nie są jedynymi cienkowarstwowymi urządzeniami. Poza nimi wymienia się również moduły oparte na tellurku kadmu i krzemie amorficznym. Jednakże to selenkowe ogniwa są obecnie najbardziej forowane przez wielu producentów i zespołów badawczych. Nieco obaw rodzi kwestia pozyskania surowców do budowy CIGS. Co prawda Szwecja posiada duże zasoby rud żelaza i pierwiastków ziem rzadkich (złoże w Kirunie), to czy znajdą się tam również dostateczne ilości miedzi, indu czy galu? Prawdopodobnie produkcja nowych ogniw nie będzie na tak masowym poziomie, jak to jest obecnie w przypadku krzemowych technologii.

Czytaj też: Lotnisko całe z drewna? Inwestycja ruszy na jednym z największych portów lotniczych Europy

Warto dodać, że Midummer nie jest odosobnionym przypadkiem firmy z zakresu nowych, czystych technologii, którą wsparła Unia Europejska. W ramach jednej rundy dofinansowań aż 41 projektów uzyskało pomoc. Łącznie UE wydała na ten cel 3,6 miliardów euro, czyli około 16 miliardów złotych. Na liście podmiotów, które otrzymały wsparcie, nie znajduje się żaden z Polski.