A gdyby tak pograć na PS1 i PS2 padem z PlayStation 5? Teraz jest na to sposób

Pierwsza i druga generacja konsol Sony ma w Polsce liczną grupę fanatycznych entuzjastów i mam nadzieję, że nie obrazicie się na mnie za wpuszczenie do tego cudownego kawałka retro-świata powiewu nowoczesności. Teraz w dość łatwy i niedrogi sposób możecie do zabawy z PS1 i PS2 włączyć pady przeznaczone do konsol, które nie pamiętają czasów bez internetu i telefonów komórkowych. Za tę możliwość warto podziękować dobrze znanemu producentowi akcesoriów dla graczy – 8BitDo. Co ciekawe, przeznaczony do tego adapter skomunikuje się przy okazji z Windows 10 i 11. No to jeszcze stosunkowo niska cena i więcej zachęty chyba nie trzeba.
A gdyby tak pograć na PS1 i PS2 padem z PlayStation 5? Teraz jest na to sposób

Przez ostatnie kilka lat produkty 8BitDo szturmem podbiły serca graczy (w tym również moje – stałem się posiadaczem dwóch kompaktowych kontrolerów N30 Pro 2, których używam z iPadem, iPhone’em oraz Raspberry Pi przy okazji okazjonalnych zabaw z RetroPie). Złego słowa o nich powiedzieć nie mogę, ale szeroki uśmiech w stronę retro-maniaków wysłały adaptery umożliwiające bezprzewodowe podłączenie współczesnych kontrolerów do takich klasyków jak NES, SNES czy Sega Genesis i Mega Drive. Przyszła w końcu pora na dopuszczenie do tego zacnego grona dwóch pierwszych generacji konsol Sony.

Za sprawą nowego adaptera PlayStation 1 i PlayStation 2 można spiąć (bezprzewodowo lub przewodowo) z masą współczesnych kontrolerów, których pełną listę wrzucam poniżej: 

  • Sony – DualShock 4, DualSense, DualSense Edge 
  • Microsoft – Xbox One, Series, Elite Series 2, Xbox Adaptive Controller
  • Nintendo – Wii U Pro, Switch Pro

Do tej bogatej listy trzeba oczywiście dołączyć ogromne portfolio autorskich kontrolerów 8BitDo, które będą ze wspomnianym adapterem współpracować (producent wymienia Ultimate Bluetooth, Pro 2, SN30 Pro+, SN30 Pro, SN30 Pro for Android, Lite 2, Lite SE, Lite, Arcade Stick v3, a nawet zestawy dla moderów – PS1 Mod Kit i PS1 Classic Mod Kit). Retro Receiver dla PS1 i PS2 został wyceniony na równowartość 25 dolarów i w ramach ciekawostki za te stosunkowo nieduże pieniądze wspiera nawet system wibracji używany przez współczesne kontrolery.

Na pochwałę zasługuje fakt, że ekipa 8BitDo dodała obsługę dla kontrolera Xbox Adaptive Controller, zaprojektowanego głównie z myślą o graczach z ograniczoną zdolnością poruszania się,. Być może będą mogły one pierwszy raz w życiu (albo po bardzo długiej przerwie) zagrać w klasyczne tytuły z kultowych konsol PS1 i PS2. Mam nadzieję, że tak się właśnie stanie, a wszelkie stojące przed nimi dotychczasowe bariery po prostu znikną. Tym bardziej doceniam takie produkty.

Czytaj też: Game Boy na miarę 2023 roku. Ta retrokonsolka przywróciła mi radość z grania

Przyznam się bez bicia, że ten nowy produkt 8BitDo spowodował we mnie chęć powrotu do grania na iPadzie z N30 Pro 2 (tym bardziej, że w ramach odstresowania bawię się na zmianę w farmera w Stardew Valley albo ubijam nieskończone fale przeciwników w Vampire Survivors). Mój skomplikowany proces myślowy idzie jednak o wiele dalej – mam zamiar dokupienia dodatkowego uchwytu na telefon, żeby kontroler spiąć z iPhone’em i używać go praktycznie wszędzie, gdzie przyjdzie mi na to ochota. Czy to już choroba? Inni chorzy na pewno mnie zrozumieją.

PS – po więcej materiałów najwyższej jakości zapraszamy na Focus Technologie. Subskrybuj nasz nowy kanał na YouTubie!