Slow motion, jakiego świat jeszcze nie widział. To urządzenie zrobiło coś niesamowitego z reakcją chemiczną

Zazwyczaj w świecie nauki dąży się do osiągania rekordowo wysokich wartości – czy to z punktu widzenia prędkości czy temperatury. Tym razem cel był zupełnie odwrotny: chodziło o maksymalne spowolnienie pewnej reakcji chemicznej.
Slow motion, jakiego świat jeszcze nie widział. To urządzenie zrobiło coś niesamowitego z reakcją chemiczną

Powiedzieć, że realizacja tego wyzwania się powiodła, to jak nie powiedzieć nic. Członkowie zespołu badawczego, na czele którego stanęła Vanessa Olaya Agudelo, spowolnili bowiem reakcję chemiczną około 100 miliardów razy. O tym, jak udało im się tego dokonać, piszą w publikacji zamieszczonej w Nature Chemistry.

Czytaj też: Tak wyglądają splątane fotony. Ten symbol przyspieszy komputery kwantowe

Kluczem do sukcesu okazało się wykorzystanie komputera kwantowego do wykonania symulacji wspomnianej reakcji. Kolejny krok polegał natomiast na jej śledzeniu w baaaaardzo zwolnionym tempie. Względem tego, jak taka reakcja powinna wyglądać w normalnych okolicznościach, spowolnienie wyniosło około 100 miliardów razy, co w zasadzie trudno sobie w ogóle wyobrazić.

Wykorzystując urządzenie kwantowe, australijscy naukowcy spowolnili zachodzącą reakcję o około 100 miliardów razy

Osiągnięcia zespołu wyglądają dobrze nie tylko na papierze: mogą także doprowadzić do szeregu praktycznych korzyści. Tytułowe slow motion pozwala bowiem na dogłębne przeanalizowanie interakcji zachodzących wewnątrz i pomiędzy cząsteczkami. To z kolei zapewnia szereg możliwości w materiałoznawstwie, projektowaniu leków czy produkcji energii ze słońca. Zastosowań jest nawet więcej, jak podkreśla główna autorka, która wymienia również lepsze zrozumienie powstawania smogu czy dziury ozonowej.

Przedstawiciele Uniwersytetu w Sydney wykorzystali na potrzeby swoich badań metodę wykorzystującą komputer kwantowy z uwięzionymi jonami. Dzięki niemu możliwe stało się odwzorowanie badanego problemu na stosunkowo małym urządzeniu kwantowym. Spowolnienie było naprawdę niesamowite i względem zwyczajowo zachodzącej reakcji osiągnęło współczynnik 100 miliardów.

Oczywiście przytaczane wartości wciąż są trudne do wyobrażenia. O ile normalnie opisywany proces kończy się w ciągu femtosekund (co stanowi miliardową część milionowej części sekundy) tak komputer kwantowy pozwolił na spowolnienie i przejście od femtosekund do milisekund. W takich okolicznościach możliwe stało się znacznie skuteczniejsze prowadzenie obserwacji i uwiecznienie większej liczby szczegółów. 

Czytaj też: Chemiczne dziwactwa zmieniają wszystko, co wiemy o powstawaniu planet. Kluczowe odkrycie astronomów

Ten ekscytujący wynik pomoże nam lepiej zrozumieć ultraszybką dynamikę – jak cząsteczki zmieniają się w najszybszych skalach czasowych. To wspaniałe, że na Uniwersytecie w Sydney mamy dostęp do najlepszego w kraju programowalnego komputera kwantowego pozwalającego na prowadzenie takich eksperymentów. podsumował jeden z autorów, Ivan Kassal z Uniwersytetu w Sydney