Na Androida 14 jeszcze sobie poczekamy. Google opóźnia premierę nowego systemu

Najnowsza, czternasta już, wersja systemu Android została po raz pierwszy zapowiedziana w lutym tego roku. Wtedy też Google udostępniło go do testów deweloperskich. W kolejnych miesiącach dostawaliśmy coraz to nowe wersje beta, z czego ta najnowsza o numerze 5.2 pojawiła się zaledwie w ubiegłym tygodniu. Pytanie jednak, co z premierą stabilnego Androida 14?
Na Androida 14 jeszcze sobie poczekamy. Google opóźnia premierę nowego systemu

Nie było go w sierpniu, nie będzie też we wrześniu. Kiedy więc pojawi się stabilny Android 14? Chyba już wiemy

Kiedy my mogliśmy podglądać zachodzące w Androidzie zmiany w kolejnych wersjach beta, producenci OEM ciężko pracowali nad swoimi wersjami oprogramowania opartymi na systemie Google’a. Wciąż też napływały do nas doniesienia na temat daty premiery Androida 14 i jeszcze kilka miesięcy temu spodziewaliśmy się, że nastąpi ona w sierpniu, tak samo, jak wydanie stabilnej „trzynastki” w zeszłym roku. Tak się jednak nie stało i szybko pojawiły się przecieki, że Google zorganizuje premierę we wrześniu. Zresztą, taka informacja widniała też na kanale Google News na Telegramie – nowy system miał zadebiutować 5 września. Wcześniej natomiast OnePlus w poście na blogu ogłosił, że stabilna wersja OxygenOS 14 pojawi się 25 września wraz z Androida 14. Trochę te ogłoszenia się ze sobą gryzły, ale jedno wydawało się pewne – kolejna generacja Androida zostanie zaprezentowana we wrześniu.

Czytaj też: Świetna wiadomość dla posiadaczy starszych modeli Galaxy Watch. Szykujcie się na dużą aktualizację

Cóż, jednak nie.  Według nowego przecieku, wydanie kodu źródłowego, które miało nastąpić 5 września, zostało opóźnione o miesiąc, do 4 października, a więc do premiery serii Pixel 8. W gruncie rzeczy takie podejście wydaje się logiczne. Jedno wielkie wydarzenie, podczas którego wszystkie oczy będą skierowane na Google’a – już nie tylko ze względu na nowe smartfony, ale właśnie na kolejnego Androida.  

Niestety, opóźnienie premiery odbije się zapewne także na aktualizacjach urządzeń. Jak podaje Mishaal Rahman, analityk rynku Androida, decyzję Google podjął w ostatniej chwili, co zaskoczyło nawet producentów smartfonów. Samsung czy właśnie OnePlus, którzy w ostatnich latach mocno przyspieszyli z udostępnianiem aktualizacji systemowych, zostali postawieni przed koniecznością zmiany harmonogramu lub wydania niekompletnej wersji.

Czytaj też: Na Google świat się nie kończy. Sprawdź, czym możesz zastąpić jego usługi w 2023 roku

Producenci OEM są obecnie informowani, że luki wyszczególnione w uwagach do wydania zabezpieczeń systemu Android 14 zostaną opublikowane 4 października 2023 r., więc może to być nowa data premiery

Co prawda OnePlus nadal może prezentować OxygenOS 14 w zaplanowanym wcześniej terminie, jednak jak podaje Rahman, producenci smartfonów są obecnie informowani, że poprawki luk w zabezpieczeniach najnowszej wersji Androida zostaną opublikowane 4 października 2023 r. Oznacza to, że system, który OnePlus wypuściłby przed tym terminem miałby pewne braki. Czy w takiej sytuacji firma zmieni swoje plany? Pozostaje nam poczekać na kolejne ogłoszenie.