Polak laureatem Intel AI Global Impact Festival. Stworzył rozszerzenie do przeglądarki dbające o zdrowie

Maciej Jałocha, tegoroczny absolwent Technikum Mechatronicznego nr 1 w Warszawie, został jednym z laureatów corocznego konkursu prowadzonego w ramach Intel AI Global Impact Festival. Jego rozwiązanie, w formie rozszerzenia do przeglądarki internetowej, wspomaga utrzymanie prawidłowej postawy ciała w trakcie korzystania z komputera.
Polak laureatem Intel AI Global Impact Festival. Stworzył rozszerzenie do przeglądarki dbające o zdrowie

Rozwiązanie o nazwie Straighten-Up wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji do analizy postawy użytkownika siedzącego przed ekranem. Jeśli rozszerzenie wykryje, że użytkownik się garbi, automatycznie rozmywa obraz na monitorze i poniekąd wymusza powrót do poprawnej postawy. Projekt został wyróżniony w konkursie AI Creators, w którym udział wzięli uczniowie i studenci z 26 krajów.

Uhonorowano także mentorów. Jedną z osób, które zdobyły nagrodę, jest Edyta Kowalska, nauczycielka z Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Tarnowie. Wyróżniono ją tytułem najlepszej edukatorki w zakresie AI.

W ramach konkursu uczestnicy rywalizowali o nagrody pieniężne, certyfikaty, laptopy i wsparcie mentorskie o łącznej wartości ponad 500 tys. dolarów.

Poniżej lista laureatów nagrody Global Award w dziedzinie AI Impact Creator wraz z krótkim przedstawieniem projektów.

Nagrody Global Award w dziedzinie AI Impact Creator – grupa wiekowa od 13 do 17 lat

  1. System śledzenia ruchu gałek ocznych do komunikacji z pacjentami z ALS (Brazylia): przystępny cenowo system komunikacji, który wykrywa ruchy gałek ocznych w celu zaznaczania znaków wyświetlanych na ekranie, umożliwiając tym samym komunikację pacjentom o niskiej sprawności ruchowej.
  2. Oparta na AI platforma wspierania pozycji kobiet w dziedzinach nauki, technologii, inżynierii i matematyki (Indie): platforma edukacyjna oparta na SI, której zadaniem jest przezwyciężenie różnic między płciami w naukach ścisłych i rozwijanie związanych z nimi pasji u dziewcząt.
  3. Melody of Fingers (Chiny): aplikacja dla osób uczących się języka migowego, która rejestruje ruchy użytkowników, testuje ich stopień opanowania języka i udostępnia informacje zwrotne w czasie rzeczywistym.

Nagrody Global Award w dziedzinie AI Impact Creator – grupa wiekowa powyżej 18. roku życia

  1. Straighten-Up (Polska): rozszerzenie do przeglądarki, które pomaga użytkownikom zachować zdrową postawę podczas korzystania z komputera, delikatnie rozmywając widok, gdy wykryje, że użytkownik się garbi.
  2. Wykorzystanie AI do pomocy pszczołom bezżądłym (Kostaryka): zestaw algorytmów i rozwiązań sprzętowych, który opiera się na technikach systemów wizyjnych w celu łatwego wykrywania nieznanych gatunków lub takich, które są zagrożone w wyniku zmian w ekosystemie.
  3. Cyfrowy model miasta oparty na AI (Malezja): wirtualna replika umożliwiająca operatorom kompleksowy przegląd miejskiego systemu zarządzania kryzysowego – od gromadzenia danych po reagowanie – aby ratować życie niezliczonej liczby osób, minimalizować straty społeczne i ograniczać skalę odpadów z tworzyw sztucznych.

W ramach rozwoju zdolności do cyfryzacji Intel zobowiązał się dotrzeć do 30 mln osób z 30 tys. instytucji w 30 krajach. Koncern rozszerzył swoje programy Intel Digital Readiness, współpracując z 27 rządami krajowymi, wspierając
23 tys. instytucji i szkoląc ponad 5,6 mln osób na całym świecie.