Jaka przyszłość czeka fotowoltaikę? Poznaliśmy najnowsze prognozy

Dzięki wydanemu niedawno raportowi, przygotowanemu przez BloombergNEF, poznaliśmy dane dotyczące obecnego rynku fotowoltaicznego oraz jego spodziewanej przyszłości.
Jaka przyszłość czeka fotowoltaikę? Poznaliśmy najnowsze prognozy

W ramach spisu zatytułowanego 3Q 2023 Global PV Market Outlook analitycy stwierdzili, że tylko w 2023 roku zamontowanych zostanie wiele nowych instalacji fotowoltaicznych, których wolumen mocy wyniesie łącznie 392 GW. Prognozy na przyszłość są optymistyczne i w dużej mierze jest to pokłosiem przyspieszenia w Chinach oraz szybkiego rozwoju na innych ugruntowanych rynkach.

Czytaj też: Prawdziwe fotowoltaiczne win-win. Arabowie już teraz dyktują reguły nowej technologii

Na przykład w kontekście polikrzemu eksperci zwracają uwagę na niewielki spadek produkcji oraz stabilizację cen. Mimo to wciąż spodziewana jest ogromna nadpodaż w drugiej połowie tego roku. Sytuacja chińskich dostawców jest mało zadowalająca, ponieważ panuje u nich spora konkurencja, a kluczowe rynki zbytu, takie jak Europa, zapewniły sobie spore zapasy modułów.

Raport przygotowany przez analityków związanych z BloombergNEF dotyczy zarówno obecnej sytuacji, jak i przewidywań na najbliższe lata

Chiny stoją na czele jeśli chodzi o wykorzystywanie energii słonecznej, a ich plany wydają się naprawdę śmiałe, lecz jednocześnie jak najbardziej realne. Zadowala również fakt, że w różnych częściach świata rosnącą popularnością cieszą się zarówno duże, jak i małe elektrownie słoneczne, których działalność łączy się z magazynowaniem energii. 

Jeśli chodzi o globalną sytuację fotowoltaiczną, to w 2023 roku jest spodziewany wzrost mocy względem 2022 wynoszący aż 56 procent. To gigantyczny skok, który pokazuje, jak wielki postęp dokonał się w ostatnim czasie w związku z rosnącą popularnością instalacji pozwalających na pozyskiwanie energii ze słońca. W dużej mierze jest to zasługa Chin, które są obecnie liderem w zakresie montowania nowych instalacji i taka sytuacja utrzyma się co najmniej do 2030 roku.

Czytaj też: Jaka przyszłość czeka fotowoltaikę? Poznaliśmy najnowsze prognozy

O ile w tym roku spodziewana zainstalowana moc w fotowoltaice nie przekroczy 400 GW, tak każdy kolejny powinien wiązać się z pokonaniem tego pułapu. Wzrost ma być regularny i zauważalny, przy czym w 2030 roku powinno zostać zainstalowane około 700 GW mocy fotowoltaicznej. Poza Chinami na brawa zasługują kraje Europy – nie sposób nie odnotować również spodziewanego dołączenia do “zabawy” dużego gracza w postaci Indii. Kraj ten ma już w przyszłym roku odegrać istotną rolę w kreowaniu globalnego bilansu fotowoltaicznego.