Płetwa rekina i szczypce kraba. Zdjęcia łazika Perseverance ukazują niewiarygodne zjawisko zachodzące na Marsie

Łazik Perseverance wciąż uparcie przemierza krajobrazy Czerwonej Planety, co tym razem zaowocowało wykonaniem niesamowitych zdjęć. Możemy na nich dostrzec iście osobliwe widoki.
Płetwa rekina i szczypce kraba. Zdjęcia łazika Perseverance ukazują niewiarygodne zjawisko zachodzące na Marsie

Jego lądowanie na Marsie miało miejsce w lutym 2021 roku, a równo 2,5 roku po tym wydarzeniu sześciokołowy pojazd uwiecznił nietypowe obiekty. Te zostały sfotografowane w toku poszukiwań dowodów na istnienie życia na tej planecie. I choć dostrzeżenie na tych obrazach płetwy rekina i szczypców kraba nie ma podłoża biologicznego, to jest przykładem bardzo interesującego zjawiska.

Czytaj też: Mars ma coś, co wygląda jak mózg. Nowe zdjęcie pokazuje tę planetę z nieznanej perspektywy

Określa się je mianem pareidolii, które najprościej można opisać jako skłonność do doszukiwania się znanych kształtów w zupełnie przypadkowych widokach. Jak się okazuje, znajduje to zastosowanie zarówno na Ziemi, jak i na Marsie. W tym drugim przypadku jednym z najbardziej znanych przykładów była słynna Marsjańska Twarz. Całe zamieszanie rozpoczęło się w 1976 roku, kiedy to sonda Viking uwieczniła powierzchnię Czerwonej Planety. 

Obrazy były stosunkowo niewyraźne, ale kto chciał coś na nich dostrzec, ten mógł tego dokonać. W ten sposób wiele osób doszukiwało się widoku gigantycznej facjaty rozciągającej się na Marsie. Bez względu na to, czy miałyby to być szczątki jednego z tamtejszych olbrzymów czy też pozostałości budowli zbudowanej przez bliżej nieokreślone osobniki, rozwiązanie zagadki nastąpiło wraz z pojawieniem się bardziej szczegółowych zdjęć. Szybko okazało się, że te dostarczone pierwotnie przez Viking 1 miały na tyle niską rozdzielczość, że można je było błędnie zinterpretować. Marsjańska Twarz była natomiast w rzeczywistości formacją geologiczną, której bardzo daleko do ludzkich kształtów.

Prawdopodobnie najbardziej znanym przykładem zjawiska pareidolii na Czerwonej Planecie była sfotografowana w 1976 roku Marsjańska Twarz

Najnowsza historia, tj. związana ze zdjęciami wykonanymi przez łazik Perseverance, ma podobne podłoże. Dwie uwiecznione przez należący do NASA łazik skały – choć wydają się ukazywać coś, co wygląda jak płetwa rekina i szczypce kraba – faktycznie są tylko formacjami skalnymi. 

Czytaj też: Chiny patrzą dalej niż na Księżyc. Nie uwierzysz dokąd chcą polecieć

Przed kilkoma miesiącami głośno było też o innym obiekcie, przypominającym drzwi wykute w jednej z marsjańskich ścian skalnych. I choć w internecie szybko rozgorzała dyskusja na temat tego “domku kosmitów”, to szybko okazało się, że zamieszanie jest kompletnie bezpodstawne. Rzekome drzwi miały tak naprawdę kilka centymetrów szerokości, a ich kształt stanowił pokłosie pęknięcia sfotografowanej skały. Oczywiście nie można wykluczyć, że w przeszłości Mars faktycznie był zamieszkały. Panujące tam warunki były swego czasu całkiem zbliżone do ziemskich, choć w pewnym momencie obiekt ten zmienił się w mało przyjazną dla życia pustynię, jaką pozostaje do dzisiaj.