Ktoś wypaplał wszystko o nowych laptopach Microsoft Surface. Premiera sprzętu już 21 września

Microsoft szykuje dla nas kilka nowości sprzętowych, ale niespodziankę zepsuli zewnętrzni dystrybutorzy, do których trafiło już oficjalne info dotyczące przyszłotygodniowych premier koncernu. O przecieku donosi niemiecki serwis WinFuture i nie da się ukryć, że wpadka tak blisko samego wydarzenia nie robi za dobrze pod kątem marketingowym. Tak czy siak, mleko się wylało i pora już teraz rzucić okiem na trzy kluczowe nowości, jakie już za kilka dni (dokładnie w czwartek 21 września) oficjalnie dostaniemy w ramach serii Microsoft Surface.
Microsoft Surface Laptop 4

Microsoft Surface Laptop 4

Na pierwszy ogień idzie Surface Laptop Studio 2, konstrukcyjnie i wizualnie zbliżony do swojego poprzednika (Surface Laptop Studio), który zadebiutował na rynku w 2021 roku. Z informacji, do jakich dotarł serwis WinFuture wynika, że wśród zauważalnych zmian pojawił się port USB typu A oraz gniazdo dla kart microSD. Nadal będziemy mieć do czynienia z notebookiem o ekranie 14,4″ i proporcjach 3:2, z odświeżaniem 120 Hz. Nie ma też co liczyć na cieńsze ramki dookoła wyświetlacza. Cieszy za to obecność technologii PixelSense dopuszczającej korzystanie z rysika.

Surface Laptop Studio 2 ma pracować pod kontrolą procesora Intel 13. generacji (Raptor Lake H), a w szczególności z układami Intel Core i7-13700H oraz Intel Core i7-13800H. Zależnie od wersji na pokładzie znajdzie się też grafika Nvidia RTX 4050 albo RTX 4060 i do 64 GB pamięci RAM. Najtańszy wariant Surface Laptop Studio 2 przypuszczalnie będzie kosztować równowartość 2249 euro. Nieco więcej Microsoft policzy sobie za wariant z RTX 4050, 16 GB RAM i 512 GB SSD (2729 euro). Edycja z 32 GB pamięci RAM, GPU RTX 4060, 1 TB dysku SSD to już wydatek rzędu 3199 euro. W formie czystej spekulacji WinFuture podaje cenę najbardziej wypasionego wariantu z 64 GB pamięci RAM – ok. 3700 euro. Sprzedaż modelu ma ruszyć już 3 października.

Odświeżenie czeka również serię Surface Go. W tym wypadku podobnie jak wyżej, nie ma mowy o jakiejkolwiek wyraźnej ewolucji w zakresie designu. O ile z zewnątrz Surface Laptop Go 3 będzie mocno przypominać swojego poprzednika, w środku zajdą spore zmiany – podstawowy model dostanie rzekomo procesor Intel Core i5-1235U, 8 GB pamięci RAM i dysk SSD o pojemności 256 GB, co w przypadku tej konkretnej serii stanowi duży plus. No i na scenie pojawi się jeszcze oczekiwany od dawna Surface Go 4 (dla niezorientowanych: mimo zbieżności nazw tym razem chodzi o tablet z ekranem o przekątnej 10″). W jego przypadku potwierdzają się wcześniejsze doniesienia o rezygnacji z układu AMD lub ARM na rzecz Intela N200. Zdjęć samego sprzętu póki co jeszcze w Sieci nie ma.

Microsoft zaprasza na konferencję 21 września – co poza sprzętem?

Wydarzenie, które zaplanowano na najbliższy czwartek 21 września, będzie dość wyjątkowe, bo to pierwsza konferencja koncernu po gruntownej przebudowie swojej oferty sprzętowej. Warto przypomnieć, że Microsoft zrezygnował z własnej linii myszy, klawiatur i kamer internetowych firmowanych własną marką, skupiając wszystkie siły na marce Surface. Może to oznaczać, że doczekamy się również akcesoriów pod marką Surface, w szczególności kamer internetowych. 

Czytaj też: Microsoft poszedł po rozum do głowy. W końcu usuniesz śmieci z Windowsa 11

Poza nowościami sprzętowymi możemy się również spodziewać informacji o kolejnej dużej aktualizacji zmierzającej do systemu Windows 11. Już na początku roku Microsoft informował o planach wydania wrześniowej aktualizacji, która przyniesie m.in. natywną obsługę plików RAR i 7-Zip, nową stronę główną ustawień, lepszy mikser głośności, a także wczesny dostęp do usługi Windows Copilot.