Panasonic Lumix G9 II – aparat i kamera w jednym

Aparaty fotograficzne z serii Lumix są częściej kojarzone z tworzeniem materiałów wideo niż fotografią. Najnowszy Lumix G9 II jest jednak nastawiony głównie na potrzeby fotografów, zachowując przy tym większość możliwości sprzętu video.
Panasonic Lumix G9 II
Panasonic Lumix G9 II

Lumix G9 II – ktoś jeszcze potrzebuje małych matryc?

Sercem zaprezentowanego wczoraj aparatu fotograficznego jest sensor LiveMOS o wymiarach 17,3 x 13 mm, czyli inaczej 4/3″. Efektywna liczba pikseli wynosi 25,21 Mpix, a zakres czułości sięga od ISO 100 do ISO 25600. Zakres dynamiczny sensora wg deklaracji producenta ma sięgać 13 EV. Aparat jest zdolny do zdjęć seryjnych 10 fps z migawką mechaniczną i aż 60 fps z migawką elektroniczną i działającym autofocusem, także w trybie pre-burst, w którym może być rejestrowany obraz do 1,5 s przed naciśnięciem spustu migawki.

Panasonic Lumix G9 II

Korpus aparatu jest w zasadzie identyczny pod względem rozmiarów z pełnoklatkowymi aparatami S5 i mierzy 134,3 × 102,3 × 90,1 mm. Masa aparatu z kartą pamięci i akumulatorem wynosi 658 g. Body zostało wyposażony w uszczelnienia zabezpieczające przed wpływem warunków atmosferycznych. Do podglądu zdjęć służy obracany dotykowy ekran LCD o rozdzielczości 1,84 mln punktów (~960 x 640 pikseli) i wizjer elektroniczny 3,68 mln punktów (~1280 x 960) z powiększeniem x0,8 i odświeżaniem 120 Hz.

Panasonic Lumix G9 II

Jednym z najciekawszych i najbardziej pożądanych dodatków do G9 II jest nowy system autofocus, po raz pierwszy w Lumixie z matrycą mikro4/3 pracujący w hybrydowo. Składa się nań 779 punktów detekcji fazy w układzie 41 x 19 i 315 obszarów detekcji kontrastu w układzie 21 x 15. Zgodnie z obowiązującymi trendami AF wykorzystuje algorytmy AI do wykrywania i śledzenia celów – rozpoznawani są ludzie (twarz i oczy), zwierzęta (algorytm także potrafi ustawić ostrość na oku), a także urządzenia mechaniczne, takie jak samochody czy motocykle. Obszar pracy AF obejmuje w zasadzie całą powierzchnię obrazu.

Aparaty z matrycami mikro4/3 są znane ze znakomicie działającej stabilizacji. Ta zastosowana w korpusie Lumixa G9 II ma skuteczność na poziomie 8 EV i może być dodatkowo wspomagana stabilizacją w obiektywie (skuteczność 7,5 EV) oraz realizowaną programowo aktywną stabilizacją w trybach wideo.

Parę słów o możliwościach wideo Lumixa G9 II:

  • 4:2:0, 10-bitowe nagrywanie 5,8K (4:3) z pełną matrycą / 5,7K (17:9)
  • 4:2:0, 10-bit C4K/4K 120 fps / 100 fps
  • Wideo Apple ProRes

Dla kogo jest nowy Lumix G9 II?

Panasonic Lumix G9 II

Nie ma wątpliwości, że najnowszy Lumix jest aparatem przemyślanym, celującym w wyższą półkę i to zarówno fotograficzną jak i filmową. Aparaty m4/3 są cenione przez miłośników podglądania przyrody – stosunkowo niewielkie rozmiary wysokiej klasy optyki i crop x2 pozwalają na duże zbliżenia przy zachowaniu rozsądnej wagi i poręczności zestawu. Nie da się jednak ukryć, że m4/3 jest spychany w coraz większą niszę przez aparaty pełnoklatkowe a nawet przez urządzenia APS-C. Sigma niedawno zrezygnowała z projektowania nowych szkieł przeznaczonych do tego systemu.

Panasonic Lumix G9 II

Lumix G9 II wygląda jednak bardzo zachęcająco. Wzorcowa stabilizacja, doskonała ergonomia (duży korpus rodem z pełnej klatki pozwala na bardzo wiele), szybkie zdjęcia seryjne i bardzo rozbudowane możliwości filmowe (zwłaszcza jak na sprzęt raczej do fotografii niż filmowania) niejednego pewnie zachęcą do zakupu nawet mimo dość wysokiej ceny, wynoszącej w USA 1899 dolarów (polska nie jest niestety w tej chwili znana).