Sztuczna inteligencja wkracza do Outlooka. Będziesz z niej skorzystać – czy tego chcesz, czy nie

Microsoft wprowadził dzisiaj nową wersję Outlooka dla wszystkich. Wcześniej przeszła ona solidne testy wewnętrzne, w których brały udział osoby zapisane do programu Insider. Można ją już pobierać z Microsoft Store, a jeśli tego nie zrobisz, otrzymasz ją wraz z aktualizacją 23H2. Największą nowością jest zaawansowana sztuczna inteligencja. Co zaoferuje użytkownikom w praktyce?
Nowy Outlook dla Windows
Nowy Outlook dla Windows

Klient pocztowy Outlook jest chętnie używany zarówno przez biznes, jak również osoby prywatne. Dużą zaletą jest jego powiązanie z pakietem Office oraz innymi usługami oferowanymi przez Microsoft. Stanowi w chwili obecnej największą konkurencję dla Gmaila, a nowe rozwiązanie mogą pomóc w uzyskaniu nad nim przewagi. Czego możemy się spodziewać?

Jak zmieni się Outlook?

Nowości w świeżej edycji poczty jest sporo, a wszystkie – jak informuje Microsoft na swoim oficjalnym blogu – mają na celu ułatwienie użytkownikom życia. W jaki sposób? Pierwszą zmianą jest wbudowanie mechanizmów sztucznej inteligencji, które pomogą w pisaniu maili – będą sprawdzać pisownię, sugerować słowa itp. Nie jest to dla mnie duża nowość – Gmail ma to już od dawna. Microsoft reklamuje tę nowość jako narzędzie wspomagające w tworzeniu profesjonalnych wiadomości e-mail.

Aby te maile były jeszcze bardziej dopracowane, poczta otrzyma ponad 150 nowych czcionek, pojawią się również nowe możliwości spersonalizowania wyglądu klienta. Tu Microsoft zapowiada ponad 50 nowych stylów.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja na dobre wchodzi do usług Microsoftu. Na pierwszy ogień – pakiet Office

Druga warta uwagi możliwość to zgromadzenia wszystkich wiadomości mailowych z wielu skrzynek oraz różnych kalendarzy w jednej aplikacji. Jest nią oczywiście Outlook, który umożliwi podpinanie wszystkich poczt korzystających z IMAP. Użytkownik będzie mógł zobaczyć je w jednym miejscu lub też przełączać się na wybraną skrzynkę. A kolejna nowość lepszej organizacji, gdzie przy użyciu SI będzie można łatwo gromadzić i organizować listę rzeczy do zrobienia, jak również ustawiać przypomnienia o zadaniach do wykonania.

Ponadto przy aktualizacji nie mogło oczywiście zabraknąć usprawnienia integracji z innymi webowymi aplikacjami Microsoftu, czyli Word, Excel oraz PowerPoint. Dodano także bezpośredni dostęp do konta OneDrive ze skrzynki pocztowej (co jest naturalną konsekwencją wprowadzenia takiego samego rozwiązania w eksploratorze plików Windows 1o oraz Windows 11). Można bezpośrednio z niego dołączyć do maila plik, bez konieczności wcześniejszego pobierania do na dysk twardy.

Ponadto osoby korzystające z planów Microsoft 365 Basic, Personal lub Family mogą spodziewać się silnego filtru antyspamowego oraz solidnego szyfrowania przesyłanych danych.