Unia Europejska nałożyła na Intela 400 mln dolarów kary za blokowanie konkurencji

Sprawa oczywiście nie jest nowa, naruszenia zasad uczciwej konkurencji miały bowiem miejsce w latach 2002-2007. Wszczęte z tego powodu postępowanie antymonopolowe ciągnie się niemal równie długo, gdyż pierwsza odsłona prawniczej batalii miała miejsce w 2009 roku, gdy Komisja Europejska nałożyła na Intela rekordową karę wynoszącą 1,13 mld dolarów za nadużycie pozycji dominującej, polegające na niedozwolonych rabatach warunkowych oraz płaceniu producentom za ograniczanie dostępności sprzętu z układami AMD.
unia europejska
unia europejska

Intel blokował dostęp AMD do rynku komputerów

Intel od decyzji KE odwołał się do sądu, który w 2014 roku odrzucił zarzuty Intela i w całości podtrzymał decyzję Komisji Europejskiej. Intel odwołał się jednak od tego orzeczenia do Trybunału Sprawiedliwości Uni Europejskiej, który w 2017 roku nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy. TSUE doprecyzował też przy okazji, jakie warunki muszą być spełnione, by można było uznać, że rabaty warunkowe naruszają zasady prawa Unii Europejskiej.

Intel czy AMD? Procesor do gier czy do pracy? Przeczytaj, co warto kupić!

W 2022 roku sąd anulował decyzję Komisji Europejskiej w części dotyczącej rabatów warunkowych, podtrzymując ją jednocześnie w części dotyczącej bezprawności działań Intela zmierzających do opóźniania premier komputerów z układami AMD oraz ograniczenia dostępności takich maszyn w sieciach sprzedaży. Jednocześnie sąd całkowicie anulował nałożoną karę finansową, uznając, że nie jest w stanie prawidłowo ocenić zasadności kwoty nałożonej kary.

Pośród przykładów niedozwolonych działań znalazły się przypadki firmy Hewlett – Packard, której Intel zapłacił za niewprowadzanie do oferty dla małych i średnich firm komputerów biznesowych z procesorami AMD oraz przypadki Acera i Lenovo: pierwsza z firm dzięki pieniądzom Intela przesunęła wprowadzenie notebooków z procesorem AMD z końca 2003 roku na początek 2004, druga natomiast, druga natomiast podobnym manewrem w 2006 roku przesunęła premierę o pół roku.

Komisja Europejska odwołała się od decyzji sądu dotyczących rabatów warunkowch i sprawa jest wciąż w toku. Za sztuczne ograniczanie dostępności konkurencyjnych rozwiązań nałożyła natomiast karę w wysokości 400 mld dolarów, czyli 376 mln euro.

Kara będzie, ale to nie koniec postępowania

Intel od tej decyzji się nie odwołał i karę zapłaci. Co do toczącego się przed sądem postępowania, to trudno się spodziewać tu szybkiej decyzji. Jeśli jednak sąd uzna odwołanie Komisji Europejskiej i uzna, Intel naruszył prawo poprzez stosowanie niedozwolonego rabatowania, to Intela mogą czekać kolejne wysokie kary. Młyny sprawiedliwości UE są nierychliwe, ale nic w nich nie przepada.